Adasoğanı, Ayısoğanı, Beyaz Soğan Yorumlar

ADASOĞANI, AYISOĞANI, BEYAZ SOĞAN
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Adasoğanı Bitkisinin Diğer İsimleri:

Adasoğanı, Ayısoğanı, Beyaz Soğan.

+ Adasoğanı Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Adasoğanı eski Mısır uygarlığından beri bilinen bir ilaçtır. Glikozitleri kalbi kuvvetlendirerek dolaşımı düzenler ve kalp yetmezliğinden ileri gelen nefes darlığı ve yorgunluğu giderir. Böbrek kan akımını arttırarak idrar söktürücü rol oynar. Diğer bir deyişle hafif ve orta derecede kalp yetmezliklerinde fayda sağlayabilir. Bu etkiler için, gerekli doz, köklerinden elde edilen tozdan günde 60 ile 200 mg alınmalıdır. Adasoğanı Bitkisi Almanya’da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçerdiği acı saponin sayesinde, mide cıdarlarını tahriş ederek iştah açar ve refleks yolla balgam söktürür. Bunun için, 10 birim alıç ve 5 birim adasoğanı, 30 birim kediotu çayları karıştırılarak günde 3 kez 15 damla içilir. Tıbbi dozların üzerinde tehlikeli zehirlenmeler yapabileceğinden doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Taze bitki tahriş edici kalsiyum-oksalat kristallerine sahiptir. Bulantı, kusma ve ishal yapar.

+ Adasoğanı Bitkisinin Kullanım Şekli:

Adasoğanı bitkisi sonbaharda toplanarak, dilimler halinde kesilir ve kurutulur. Kuru materyali rutubetten korumak lazımdır. Toz halinde yutulur. Taze adasoğanı çok tahriş edici olduğundan kullanılmaz. Kırmızı adasoğanı fare zehiri olarak bilinir.

+ Adasoğanı Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Kumluk ve kurak yerlerde yetişen, etli, mızrak gibi yaprakları olan, yaz sonunda beyazımsı çiçekler açan, 1 metre boyunda, otsu bir bitkidir. Adasoğanının bir de kırmızı varyetesi vardır. Güney Asya, Balkanların güneyi, yurdumuzda Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunmaktadır. Akdeniz iklimi bitkisidir.

+ Adasoğanı Bitkisinin İçindeki Maddeler:

Adasoğanı, şekerler, tanen, organik asitler, müsilaj, saponin, kalsiyum-oksalat, reçine ve A-B gibi kalbe etkili glikozitler içermektedir.

+ Adasoğanı Bitkisini Toplama, Kurutma:

Adasoğanı sonbaharda toplanarak, dilimler halinde kesilir ve kurutulur.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X