Akupunktur Nedir? Yorumlar

Akupunkturun sağlığa faydaları arasında kronik ağrı, artrit, anksiyete, uykusuzluk, depresyon, migren, bulantı, postoperatif ağrı ve obeziteden kurtulma yer alır. Akupunktur, dünya çapında en çok kullanılan alternatif ilaçlardan biridir ve en basit ifadeyle akupunktur, cildin belirli noktalarındaki küçük iğnelerle delinme uygulamasıdır. Bu, vücudun belirli sinir uçlarını uyarır ve çok çeşitli sağlık durumlarını rahatlatabilir.

Akupunktur Hakkında

Akupunktur, geleneksel Çin tıbbı pratiği olarak ortaya çıkmıştır ve klasik haliyle, akupunktur günümüzde halen kullanılan insanlık tarihinde en eski tıbbi uygulama formlarından biridir. Dünya çapında birçok ülke akupunktur kullanıyor ve uygulamaların popülaritesi dünya çapında yayılıyor, ancak etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemi olarak kabul edilebilir. Akupunkturun geleneksel olarak kullanılması, vücudun ısınması, patojenlere karşı savunma yapılması, vücut sıvıları bulundurulması ve bu sıvıların diğer kullanılabilir malzeme ya da enerji biçimlerine dönüştürülmesi gibi farklı bedensel işlevlerin harekete geçirilmesi. Diğerleri değişirken, bu geleneksel niyetlerden bazıları korunmuştur.

Astım, uyuşturucu bağımlılığı, epilepsi, İrritabl Bağırsak Sendromu, şizofreni, tenisçi dirseği ve daha birçoğu da dahil olmak üzere araştırılan diğer potansiyel sağlık yararları da vardır. Akupunkturun tüm formlarındaki bu etkilerine yönelik araştırmalar biraz sınırlıdır, ancak şu anda devam etmektedir.

 

Alternatif tıp tekniklerinin yaygınlaşması, aslen Çin usulleri ile ilintili olan antik prensiplere veya tekniklere dayanmayan “sahte” akupunktur salgınına yol açmıştır. Dahası, modern akupunktur uzmanlarının çoğu nokta özgüllüğü (her iğnenin yerleştirilme doğruluğu anlamında) üzerinde çok fazla bir önem taşımamaktadır, çünkü rahatlama ve cilt penetrasyonu sürecine karşı konumsal doğruluğun önemi ile ilgili yarışan teoriler vardır. Tartışma, araştırmada olduğu gibi hala devam ediyor, ancak onlarca ülkede bulunan insanlar, bu güçlü alternatif aracı kullanarak her gün geniş bir yelpazede sağlık sorunlarından kurtuluş buluyor!

BİZE BU KELİMELERDEN ULAŞTINIZ: Akupunktur, akupunktur iğnesi, akupunktur noktaları, akupunktur migren, akupunktur zayıflama, akupunktur diyeti, akupunktur, akupunktur nedir, akupunktur aleti, akupunktur anksiyete, akupunktur bandı ile zayıflama, akupunktur bölgeleri

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X