Amarant(Amaranth)

Amaranth Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nerden Bulabilirim?

Amarant(Amaranth) Nedir?

Amarant(Amaranth) diğer bir adı ile horozibiği bitkisi son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir bitkidir. Amarant tohumundan amarant çayına kadar bir çok farklı şekilde kullanılabilen amaranth bitkisi oldukça sağlıklı ve faydalıdır. Tam bir protein kaynağıdır ve başka protein kaynaklarından daha sağıklıdır. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bu bitki çoğu kişi tarafından ilgi çekiyor. 

Amarant(Amaranth) Tohumu Nedir?

Amarant(Amaranth) Tohumu amaranth bitkisinin tohumudur. Tohumunun da bitkisi kadar etkisi vardır. Günümüzde sıkça ilgi gören bir gıdadır. Aynı zamanda Amarant(Amaranth) tohumu bakliyat olarak da kullanılabilen birşeydir. Çoğu zaman yemeklerde salatalarda kullanılan ve bir çok yemek tarifinde adı geçen bir gıdadır. 

Amaranth Bitkisi

Amarant(Amaranth)Ne İşe Yarar Ne İçin Kullanılır Faydaları Nelerdir? 

Amarant(Amaranth) içeriğinde bulunurduğu proteinler ve alanin, arjinin,  triptofan, valin, izolösin ve serin gibi birçok içeriği sayesinde iyi bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Başka Tahıllar ile buluşturulduğunda tam bir vitamin kaynağına dönüyor. Faydaları saymakla bitmeyen ve çok olan bu bitki işte şunlara yarıyor;

  • Amarant bitkisinin çiçekleri sayesinde diş ağrılarınız azalır ve ateş tedavisi olarak da kullanılabilir. 
  • Amarant içeriğinde bulundurduğu skualen sayesinde tümörlere kan gitmesini engelleyen bir antioksidandır. 
  • Amarant kadınların regl dönemlerini düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. 
  • Amarant tohumu  göğüs kanserine neden olabilecek söeüs kanser hücresinde meydana gelecek veye gelebilecek tümörlerin büyümesine engel olur. 
  • Amarant kolesterole iyi gelir ve kolesterolün düşmesini sağlar. 
  • Amarant kandaki glikoz değerini düşürmek ensülin değerlerini arttırmak ve aynı zamanda karaciğer fonksiyonu belirtilerinde de normalleşmeyi sağlıyor. 

Amarant(Amaranth)Nerede Yetişir?

Amaranth çoğunlukla sıcak bölgelerde yetişmektedir. Almanya ve Avusturya gibi sıçak ülkelerde rahatlıkla yetişen bir bitkidir. 5-6 bin yıl gibi uzun süreli bir geçmişi bulunmaktadır. İlk görüldüğü uygarlıklardan birisi aztek uygarlığıdır. Anavatanı ve asıl yurdu Güney Amerika’dır. 

Amaranth Çayı

Amarant(Amaranth) Yan Etkileri Var Mı?

Amaranth bitkisi oldukça sağlıklı ve faydalı bir üründür. Herkesin ve her yaş gurubunun kullanabileceği güzel bir bitkidir. Yemeklerde salatalarda oldukça sık kullanılan bir bakliyattır. Bu nedenle bir yan etkisi yoktur. Sadece fazla kullanımda biraz dokunabilir. Bu zaten herşeyde ve her konuda aynıdır. Birşeyi fazla tükettiğiniz zaman dokunabilir. 

Amaranth Çayı Nerden Bulabilirim?

Amaranth Çayını kullanmak ve bulmak oldukça kolaydır. Amaranth Çayını bir çok internet sitesinden veya aktarlardan bulabilirsiniz. Eğer yakınınızda bir aktar yoksa ve internet üzerinden de fiyat araştırması ve analizi yapmayı hiç istemiyorsanız bizim önceden araştırdığımız ve fiyat konusunda en uygun olanı bulduğumuz bu linke bakabilirsiniz. 

Amarant Tohumu

Amaranth Çayı Sipariş Vermek İçin Buraya Tıklayın. 

Bize Şu Kelimlerden Ulaştınız

Amaranth Çayı, Amaranth Tohumu, Amaranth Unu, Amaranth Tohumu Çayı, Amaranth Nerde Yetişir, Amaranth Nedir, Amaranth tuhumlu bitki çayı, Amaranth tohumlu bitki çayı kullananlar, Amaranth tohumu çayı.

X