Argan Ağacı, Argan Yağı Yorumlar

ARGAN AĞACI, ARGAN YAĞI
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Argan’ın Diğer İsimleri:

Argan Ağacı, Argan Yağı, Argonia Spinosa.

+ Argan Ağacı Yağının Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Argan Yağı, içerdiği yüksek oranlı E vitamini sayesinde diğer güzellik, cilt bakımı ve sağlık amaçlı doğal ürünlerden çok daha etkili bir üründür. Tüm dünyada güzellik ve kozmetik ürünü olarak kullanılmanın ötesinde cilt bakımı, saç ve tırnak bakımı ve sağlığı için kullanılmaktadır. Argan Yağı, pek çok uzman tarafından Egzama ve Sedef hastalığı için önerilmektedir.

+ Argan Ağacı Yağının Cilde Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Argan Yağı, cilde uygun şekilde uygulandıktan sonra deri tarafından oldukça hızlı bir şekilde emilir. Bu durum deride hızlı bir nemlenme sağlar. İçerdiği E vitamini ve diğer bileşenler sayesinde, cildi kuru ve ölü deri hücrelerinde arındırarak, deri hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Argan yağının, insan cildindeki en belirgin özelliği ise, ciltteki çatlak, kırışıklık ve derideki küçük gözenekleri iyileştiren “ANTI AGING” özelliğidir. Bu özellik sayesinde insan cildinde yaşlanmanın etkileri giderilmiş olmaktadır. Fas’lı yerel halk, uzun yılardır, dudak ve cilt çatlaklarının ve kırışıklıklarının tedavisinde ”Argan Yağı” kullanmaktadır.

+ Argan Ağacı Yağının Saça Faydaları & Tıbbi Etkileri:

İnsan bedeninde yaşlanmanın en önemli ve belirgin özelliklerinden biride saç tellerindeki doğal değişikliklerdir. Orta yaşlarla birlikte, deri içindeki saç kökleri ve saç telleri kurumaya, nemini ve parlaklığını kaybetmeye başlar. Bunun neticesinde saç telleri zamanla incelir ve dökülür. Bu durumun tedavisinde kullanılan en etkili çözümlerden biride E vitamini takviyesidir. Argan Yağı içerdiği yüksek E vitamini sayesinde, saç diplerine ve saç tellerine doğru şekilde uygulanarak, saç derisi saç kökleri ve saç tellerine doğal yollarla E vitamini takviyesi yaparak, saç tellerinin köklerden uçlara dek nemlenmesini parlaklığını geri kazanmasını sağlar. Ayrıca saçlara gerekli bakımı yaparak incelme ve dökülme sorunlarını ortadan kaldırarak dolgun ve parlak saç tellerine kavuşmanızı sağlar.

+ Argan Yağının Kullanım Şekli:

Birkaç damla argan yağı haftada 2 – 3 kez, gece yatmadan önce hafif bir masaj ile cilde iyice yedirilerek uygulanmalıdır. Sivilcelerden kurtulmak için birkaç damla argan yağını pamuklu kulak çubuğuyla sivilcelere uygulayabilirsiniz.

+ Argan Ağacının Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Fas’ın güneybatı bölgesinde yetişen bu ağacın boyu 10 metre kadardır. Çevresi de 15 metreyi bulmaktadır. 150 – 200 yıllık ömürleri vardır. Yaprakları zeytini andırmaktadır. Bu yüzden Türkçe adı Fas zeytin ağacı olarak da bilinmektedir. Çiçekleri sarı ve yeşil renkte olup küçüktür. Argan yağı elde edilen meyvesi ise ceviz, badem gibi sert kabukludur. Bu meyvenin içerisinden de yumuşak meyve çıkmaktadır. Mayıs ayında meyveler olgunlaşır. Haziran ve Temmuz aylarında ağaçtan düşmeye başlarlar. Ağaç oldukça büyük ( parmak uzunluğunda) dikenlere sahiptir. Bu yüzden meyvelerinin toplanması oldukça zordur. Ayrıca ağacın yetiştiği topraklar yarı kurak olduğu için bitki suyu bulmak için köküyle toprağın derinliklerine kadar uzanmaktadır. Böylece o bölgede erozyonu de önlemektedir. Argan ağacının nesli tükenmekte olduğu için 1998 yılında Fas Argan bölgesi UNESCO Biyosfer Rezervleri Programı’na dahil edilmiştir. Böylece Argan ağaçları koruma altına alınmıştır.

+ Argan Ağacının İçindeki Maddeler:

Argan yağının içerisinde, E vitamini, ferulik asit ve diğer güçlü antioksidanlar bulunmaktadır.

+ Argan Ağacı Toplama, Kurutma:

Yöre halkı tarafından ağacının altından toplanan yemişler tek tek taşla kırılıp içinde bulunan yumuşak çekirdeği çıkartılır. Ardından çekirdekler kavrulur (kozmetikte kullanılan yağ için kavurma işlemi yapılmaz). El değirmeninde döndürülerek öğütülür. Öğütülen çekirdek içlerinden kahverengi bir hamur elde edilir. Bu hamura sürekli su katılarak yoğrulur. Yoğurma işlemi devam ettikçe argan yağı hamurun üzerine çıkmaya başlar. Bu işlemlerin hepsi Fas’lı kadınlar tarafından yapılmaktadır. Bunların hepsinin yapılması 2 günlük zorlu bir çalışmanın sonucunda elde edilmektedir. Ayrıca 100kg olgunlaşmış meyve kuruduğunda 60kg olur 60kg kuru meyveden 30kg çekirdek çıkartılır. 30kg çekirdeğin 3kg bölümü bademdir. Bu da geleneksel yöntemle üretilmiş 1,8 litre Argan Yağı elde edilmektedir.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X