Azgın Teke Otu, Epimedyum Yorumlar

AZGIN TEKE OTU, EPIMEDIUM, KEŞİŞ KULAĞI
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Azgın Teke Otu Bitkisinin Diğer İsimleri:

Azgın Teke Otu, Epimedium, Keşiş Kulağı.

+ Azgın Teke Otu Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Epimediumun, duyu sinirleri ve cinsel arzuyu canlandırarak, cinsel aktiviteyi yükselttiğine inanılmaktadır. Epimedium kan akışı, cinsel fonksiyon ve sperm üretimini canlandıracak kimyasallar içermektedir. 3 Aralık 2007’de Journal of Ethnopharmacologyde yayınlanan bir makale, epimediumun oral kullanımının bütünsel ereksiyon fonksiyonu tedavisinde önemli ölçüde etkili olduğunu açığa çıkarmıştır. Icariin aynı zamanda PDE-5 strong aktivitesini de baskılar ki, bu viagranın da çalışma biçimiyle aynıdır. PDE-5 aktivitesini baskılamak, ereksiyonun sürmesine sebep olmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, epimedyumun, epinefrin, norepinefrin, serotonin ve dopaminin sağlıklı düzeylerini ilerlettiğini, yükselmiş kortizol düzeylerini ise düşürdüğünü göstermiştir. Randomize, çift bilinmezli, Çin’de 2 yıl süren ve 2007’de yayınlanan bir çalışma, epimedium’daki flavonoidlerin menopoz sonrası kadınlarda kemik kaybını önlediğini bulmuştur. Epimedium kullanılarak yapılan hayvan çalışmaları, kemik kırılmalarında azalma, kas yoğunluğunda artma ve vücut yağlarında kayıp göstermiştir ki; tüm bunların, anormal kortizol düzeylerinin normale dönmesi ile bağlantılı olması söz konusudur. Bu bitki, kısırlık tedavisinde de kullanılmaktadır. Çinde insanlar üstünde yapılan çalışmalar, epimedium’un, sperm sayısı ve meni yoğunluğunu arttırdığını göstermiştir. Diğer geleneksel kullanım amaçları ise; kemik ve eklemleri güçlendirmede destek, sakinlik vermek, kalbin rahatlatmasına ve bağışıklık (savunma) sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

+ Azgın Teke Otu Bitkisinin Kullanım Şekli:

Bol su ile birlikte 1 veya 2 adet alınması tavsiye edilir. Diğer etkiler için kullanımı ise, 1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı azgın teke otunu ilave edilip 5-10 dakika demlenir.

+ Azgın Teke Otu Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Etkili bölümü kurutulmuş yapraklarıdır. Yapraklarından ilaç yapmak için kullanılmaktadır. Bitki tablet ya da kapsül şeklinde de besin takviyesi olarak yararlanabilinmektedir.

+ Azgın Teke Otu Bitkisi İçindeki Maddeler:

Flavonlar, glikozitler, icariin ve noricariin içerir.

+ Azgın Teke Otu Bitkisi Toplama, Kurutma:

Mayıs-Haziran ayı içinde bitki çiçekleriyle birlikte toplanır ve temiz gölgelik bir yere serilerek kurutulur.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X