Brokoli Yorumlar

BROKOLİ
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Brokoli Bitkisinin Diğer İsimleri:

Brokoli, İtalyan Karnabaharı, Brassica Oleracea İtalica.

+ Brokoli Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Brokoli lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırır ve şişmanlığa karşı faydalıdır. Mikrop öldürücüdür ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Meme, akciğer ve bağırsak kanserine karşı çok iyi bir koruyucudur. Doğuştan belkemiğinde açıklık hastalığının önlenmesinde etkilidir. İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı koruyucudur. Cinsel gücü arttırır ve iktidarsızlıkta, kısırlıkta faydalıdır. Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. İltihap önleyicidir. Vücudun asit dengesini sağlar. Göz sağlında faydalıdır. Kan şekerini dengeler. Kemik sağlığını korur ve güçlendirir. Ayrıca kemik erimesi ve kansızlığa iyi gelir.

+ Brokoli Bitkisinin Kullanım Şekli:

Brokolinin yemeği ve salatası yapılır. Ayrıca kaynatılıp suyu da içilir. Unutulmamalıdır ki, sebzeler her zaman iyi yıkanmalıdır.

+ Brokoli Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Brokoli küçük yeşil, yumrular halinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir tür sebze türüdür. Brokoli, isminden de anlaşılabileceği gibi, İtalya yarımadası ile özdeşleşmiş bir sebzedir. Romalı yazarlardan doğa tarihçisi Büyük Plinius’un metinlerinde ve Apicius’un yemek kitabında lahana benzeri bir sebze olarak tarif edilen bitkinin kesin hükme varılamasa da brokoli olduğu tahmin edilmektedir. Brokoli Yakınçağ Avrupa’sında egzotik bir bitki olarak görülmüş, dünyada tanınması ise ancak 20. yüzyıl başlarında ABD’deki İtalyan göçmenler aracılığıyla gerçekleşmiştir. Sicilyalı göçmen kardeşler D’Arrigo ailesi brokoliyi A.B.D.’ye ithal ederek büyük bir ticari başarıyı betona gömmüşler, ayrıca Kaliforniya’da deneme üretimi yapmışlardır. D’Arrigo ailesinin bebek yaştaki oğlunun isminden hareketle oluşturulan “Andy Boy” markası altında ve radyo reklamları desteğiyle uzun süre A.B.D.’nin bir numaralı brokoli üreticisi ve satıcısı olarak kalmışlardır.

+ Brokoli Bitkisi İçindeki Maddeler:

Brokoli, yüksek oranlarda A vitamini kaynağı betakaroten ile C ve E vitaminleri içerir. Ayrıca demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından zengin bir besin kaynağıdır.

+ Brokoli Bitkisi Toplama, Kurutma:

Brokolide hasat, çiçek tomurcukları açmadan önce yapılmalıdır. Şayet tomurcukları açmaya ve sarıçiçek petalleri görülmeye başlarsa başlar aşırı olgunlaşmış ve pazar kalitesini kaybetmiş demektir. Ortadaki ana başın kesilmesi ile birlikte yan taraftaki sürgünler büyümeye devam ederek daha küçükbaşlar oluştururlar. Hasat 2-3 günde bir olmak üzere bir vegetasyon döneminde 4-6 kez yapılır.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X