Deniz Kadayıfı Yorumlar

DENİZKADAYIFI
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Denizkadayıfı Bitkisinin Diğer İsimleri:

Deniz Kadayıfı, Chondrus Crispus.

+ Denizkadayıfı Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Denizkadayıfı bulundurduğu brom bileşikleri sebebi ile öksürük refleksini ortadan kaldırarak öksürüğü keser ve göğsü yumuşatır. Ayrıca ishale karşı da kullanılabilir. 20 gr. kuru denizkadayıfı 1 lt. suda kaynatılarak günde 3 bardak içilir. Müsilajın yumuşatıcı etkisi ülserin tahriş ettiği dokularda da fayda sağlar. Bu etkisi sebebi ile gastrit ve mide ülserinde tıbbi tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

+ Denizkadayıfı Bitkisinin Kullanım Şekli:

Denizkadayıfı ilaç olarak ilk defa 1831’de İrlanda’da kullanılmaya başlandığı anlaşılan denizkadayıfı bu amaç dışında ayrıca bazı şurupların berraklaştırılmasında ve yapıştırıcı madde olarak da tüketilmektedir. İlaç üzere kullanılmak üzere denizkadayıfı önce su ile karıştırılır, bu su yarım saat ısıtılır ve elde dilen sıvı tülbentten geçirilerek içime hazır hale getirilir. Sıvının kıvamı pelte gibi olur.

+ Denizkadayıfı Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Denizkadayıfı yosuna benzer bir bitkidir. Adından da anlaşıldığı gibi denizlerde yetişen deniz kadayıfı Atlantik okyanusu sahillerinde bulunmaktadır. Özellikle İrlanda kıyılarında bolca rastlanır.

+ Denizkadayıfı Bitkisi İçindeki Maddeler:

Müsilaj, karbonhidratlar ve az miktarda iyot, brom, sodyum, potasyum, magnezyum mevcuttur.

+ Denizkadayıfı Bitkisi Toplama, Kurutma:

Denizden özel olarak toplanan bitkiler bolca yıkanır ve güneşte kurutulur. Kurutma işlemi yaz ya da kış mevsimi olarak ayrı tutulmaz. Kuruduktan sonra sarımsı beyaz renkli dar şeritler halinde tel kadayıfına benzer görüntü alır.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X