Eğrelti Otu Yorumlar

EĞRELTİ OTU
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Eğrelti Otu Bitkisinin Diğer İsimleri:

Eğrelti Otu, Eğir Otu.

+ Eğrelti Otu Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Eski Yunan uygarlığından beri bağırsak şeritlerine karşı kullanılan etkili bir ilaçtır. Etkili maddesi omurgasız hayvanların adalelerini felç eder. Bilhassa tenyalar üzerine etkili olup, diğer bağırsak solucanlarına etkisi çok azdır. Parazit düşürmek amacıyla eğrelti otu alınmasının ardından atılımı hızlandırmak için ayrıca birde müshil içilmelidir. Fakat bu müshil hint yağı gibi yağlı bir müshil olmamalıdır. Yağlı maddeler bağırsakta eğrelti otunun etkili maddelerinin vücuda emiliminin arttırarak zehirlenmeye sebep olabilir. 10-15 eğrelti otu toz

+ Eğrelti Otu Bitkisinin Kullanım Şekli:

Eğrelti otu bitkisinin etkili maddelerini kaybetmemek amacıyla hafif ısıda kurutularak ilaç haline getirilir. Bu arada muhafaza hava almayan, ışık görmeyen cam kavanozlarda olmalıdır. Yine de bitki 1 senede etkisin kaybeder. İlaç olarak ağız yoluyla alınan eğrelti otunun taze tozları bal ile karıştırılarak yutulur veya su yada eter içinde karıştırılarak içilir.

+ Eğrelti Otu Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri

50- 70 cm boyunda, çok küçük parçalı, yapraklı bitkilerdir. Eğrelti otu kuzey yarım küredeki birçok orman ve dağlarda kendi kendine yetiştiği gibi süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Yurdumuzda da özellikle Kuzey Anadolu dağlarında (Uludağ, Zigana Dağları, Pazar Dağları, Rize, Ayancık) bol miktarda mevcuttur. Nemli ve ışığı az yerler bitkinin sevdiği ortamdır.

+ Eğrelti Otu Bitkisi İçindeki Maddeler:

Tesirli maddesi ham filicindir. Ayrıca nişasta, uçucu ve sabit yağ, reçine başlıcaları filmaron ve aspidinoldur.

+ Eğrelti Otu Bitkisi Toplama, Kurutma:

Bitkinin toprak altında bulunan kök sapları sonbaharda topraktan çıkarılır ve kökçükleri kesilir. En son pulları soyulur.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X