Farfara Otu, Öksürük Otu, Sulandık Otu Yorumlar

FARFARA OTU, ÖKSÜRÜK OTU, SULANDIK OTU
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Farfara Otu Bitkisinin Diğer İsimleri:

Farfara Otu, Öksürük Otu, Sulandık Otu, Kavalak.

+ Farfara Otu Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Farfara otu eski bir öksürük ilacıdır. Öksürük kesici ve solunum organlarında yumuşatıcı, balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bu sebeple öksürükle seyreden solunum sistemi hastalıklarında rahatsız edici öksürüğü hafifletmek amacı ile tüketilir. Bu yüzden bitkiye öksürük otu da denilmektedir. Öksürük otunun en fazla tavsiye edildiği hastalıklar amfizem ve silikoz adlı akciğer hastalıklarıdır. Bunlar sürekli öksürüklü ve kesin tedavileri olmayan hastalıklardır. Bunun için tedavi yalnızca hastayı rahatlatmak amacıyla verilir. Özellikle şikayet sabah kalkınca olan şiddetli öksürüklerdir. Daha yataktan kalkmadan içilen öksürük suyu hem buna hem de gün içindeki öksürüklere faydalı olur. Günde 3-4 kez olmak üzere 2 çay kaşığı kuru öksürük otu bir fincan kaynar suya atılır ve 10 dk. sonra içilir.

+ Farfara Otu Bitkisinin Kullanım Şekli:

Yapraklar kokusuz ve hafif acı lezzetlidir. Kuru yaprak ve çiçekler suda kaynatılarak içilir. Zararsız bir ilaçtır.

+ Farfara Otu Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Mart ve Nisan aylarında sarı renkli çiçekler açan, killi kireçli ve rutubetli toprakları seven otsu bir bitkidir. Karlar eridikten hemen sonra çıkarlar. Farfara otu hemen hemen bütün Avrupa’ya yayılmıştır. Yurdumuzda ise özellikle Kuzey Anadolu’da nemli dağlar ve yol kenarlarında bulunur.

+ Farfara Otu Bitkisi İçindeki Maddeler:

Ekşi yonca bitkisi içerisinde, müsilaj ve potasyum tuzları bulunmaktadır.

+ Farfara Otu Bitkisi Toplama, Kurutma:

Haziran ve Temmuz aylarında toplanarak çok güneşli olmayan bir yerde kendi kendine kurumaya bırakılır. Bitkinin çiçekleri ise, ilkbaharda tamamen açılmadan toplanır ve gölgede hızla kurutulur.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X