Fil Kulağı, Ginkgo Biloba, Çin Yelpaze Çamı Yorumlar

FİL KULAĞI, GİNKGO BİLOBA, ÇİN YELPAZE ÇAMI
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Ginkgo Biloba Bitkisinin Diğer İsimleri:

Ginkgo Biloba, Ginko Biloba, Mabet Ağacı, Gümüş Kayısı, Fil Kulağı, Kız Saçı, Çin Yelpazesi Çamı.

+ Ginkgo Biloba Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Ginkgo biloba yaprağı, dünyanın yaşayan en eski ağaçlarından biri olarak bilinen Ginko Biloba, Japon Eriği olarak da bilinir. Yapraklarının beyine olan faydaları, öksürük ve astım semptomlarını azaltması ve filaria cinsi kıl kurdunun vücuttan atılması gibi etkileri yüzünden, geleneksel Çin ve Japon ilaçlarında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kan dolaşımı ve merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Beyine giden kan dolaşımını arttırarak beyin hücrelerine glikoz ve oksijen iletilmesine yardımcı olur. Beyindeki ödemlerin azaltılmasında tedaviyi destekleyici etkisi bulunur. Güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan hafıza zayıflığı, konsantrasyon bozukluğu, dikkat dağınıklığı gibi sorunların ortaya çıkma sürecinin geciktirilmesinde faydalıdır. Alzheimer hastalığının başlangıcında hastalığın ilerlemesini yavaşlatmada tedaviyi destekler. Zihin açarak yorgunluk ve stresin azalmasında etkilidir. Öğrenme yeteneğinin artmasını sağlar. Vücuda enerji vererek yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı olur. Ginkgo yapraklarının özü flavonoid glükozidleri içermektedir ve ginkgolidler (Ginkgo özü bazlı ürünler) eczacılıkta giderek daha yaygın şekilde kullanılmaktadır. Mevcut bilimsel araştırmalar Alzaimer(Hafıza Kaybı, Unutkanlık) rahatsızlıklarında, hafıza güçlendirmede, başdönmesini önlemede ve zihinsel konstantrasyon arttırmada gingko özünün mutlak yararları bulunduğuna işaret etmekte olup, olası diğer faydalarına ilişkin çalışmalar sürmektedir. Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma Cep telefonlarının beyine yaymış olduğu dalgalara karşı Ginkgo Bilobanın faydası olduğu deneyler sonucu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Hiroşima ve Nagasakide bile ayakta kalmıştır. Ginkgo enerji içeceklerine sıklıkla katılmakta ise de, maliyeti nedeniyle içeceklerde kullanılan oran çok düşük kalmakta, dikkate değer bir etki yaratmamaktadır. Enerji içecekleri etiketlerinde bazen anılan ginkgo bağlantılı yararlar, genellikle plasebo etkisinden ibarettir. İleri yaşlardaki insanların kullanması tavsiye edilir.

+ Ginkgo Biloba Yaprağı Bitkisinin Kullanım Şekli:

Ginkgo biloba yaprağı otundan bir tutam/bir tatlı kaşığı (5-6gr.) kadar bitki bir su bardağı (200-250ml) kaynamış sıcak su içine katılır. Ginkgo biloba yaprağı otu çayı demlenmesi için 8-10 dakika kadar beklenir. Ginkgo biloba yaprağı otu çayı demlendikten sonra süzülür. Ginkgo biloba yaprağı otu çayından günde 3-4 defa tercihen aç karına ılık olarak içilir. Ginkgo biloba yaprağı otu çayı isteğe göre demlendikten sonra tatlandırmak için bal, pekmez, şeker, limon katılabilir. Diğer tarif ise; 40-50 gr. Ginkgo biloba yaprağı otundan 1-1,5 lt. su içinde demleme usulü ile demlenir. Oluşan Ginkgo biloba yaprağı otu çayı günde 3-4 su bardağı tercihen aç karına ılık olarak içilir.

+ Ginkgo Biloba Yağının Faydaları:

Ginkgo biloba yaprağının esansı bir beyin toniği olarak kabul edilmiştir; hem kısa, hem de uzun süreli hafıza geliştirmekten, reaksiyon sürelerini arttırmaktan ve zihinsel açıklığı geliştirmekten sorumlu olabilmektedir. Ginkgo bilobanın bu yararları nedeniyle alzheimer hastalığını ve diğer serebral yetmezlik belirtileri taşıyan yaşlı hastaları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bitkisel ginkgo biloba vertigo, kulak çınlaması ve diğer dolaşım problemleri için de kullanılmaktadır. Ginkgo biloba aynı zamanda enerji eksikliği ve zihinsel yorgunluk gibi etkileri de olan yaşlanma belirtilerine karşı yardımcı olabilmektedir. Antioksidandır. Hafızayı ve konsantrasyon yeteneğini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Yorgunluğu, baş dönmesi ve kulak çınlamasını azaltabilir.

+ Ginkgo Biloba Yağının Kullanımı:

Ginkgo biloba yağından 1 fincan su içerisine veya kesme şeker üzerine 5-8 damla damlatılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Ginkgo biloba yağından, Haricen cilde gerektiği kadar sürülür.

+ Ginkgo Biloba Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Ginkgo biloba, mabet ağacı, günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmayan, tamamıyla kendine özgü bir ağaçtır. Botanikçilerce, bitkiler (Plantea) alemi içindeki ayrı bir bölümde (Ginkgophyta) değerlendirilir. Bu bölümün içinde tek bir sınıf (Ginkgoopsida), sınıfın içinde tek bir takım (Ginkgoales), takımın içinde tek bir familya (Ginkgoaceae), familyanın içinde de tek bir cins olarak Ginkgo ve bu cinste de tek tür olarak Ginkgo biloba bulunmaktadır. Bilinen yaşayan fosil türlerinin en iyi örneklerinden biridir. Ginkgo biloba, açık tohumlular (gymnospermae) olarak anılan, başka bir deyişle tohumları bir meyve tarafından koruma altında olmayan bir ağaç türüdür. (açık tohumluların tersi: kapalı tohumlular).

+ Ginkgo Biloba Bitkisi İçindeki Maddeler:

Ginkgo biloba içerisinde ginkgolidler A, B, C, J, M (=G-A, G-B, G-C, G-J, GM), Bilobalid, Steroller, Flavonoller, Flavonol glikozitleri, Biflavonlar, Esterlermiş flavonoller, Benzoik asit türevleri, Azot taşıyan asitler (kinurenik asitleri), Ginkgolik asitler i= anakardik asitleri, Kardanoller ve Kardoller, 4’-O-Metilpiridoksin, Proantosiyanidinler.

+ Ginkgo Biloba Bitkisi Toplama, Kurutma:

Ginkgo biloba yaprağı, teng yaptığı çalışmada içeriğin geç yaz erken sonbaharda en yüksek olduğunu, sonbahar sonunda minimum seviyeye düştüğünü göstermektedir. Ginkgo ağacı yapraklarında Ginkgolid-A miktarının Mayıs-Kasım ayları arasındaki değişim konusunda yapılan araştırmada bu belirgin bir biçimde gösterilmiştir. Diğer Ginkoloid’lerde de benzer bir dağılım ve farklılık görülmüştür.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X