Fındık, Finduk Yorumlar

FINDIK, FİNDUK,
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Fındık Bitkisinin Diğer İsimleri:

Fındık, Finduk,

+ Fındık Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırır, varislere iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Ayrıca, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir. En önemli özelliği ise kansızlığa çok iyi gelmesidir.

+ Fındık Yağının Faydaları:

Fındık yağı, B1, B2, B6 ve E vitamini bakımından zengin bir üründür. Fındık yağı vücutta karbonhidrat protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak göreve yapan bazı B grubu vitaminler için önemli bir kaynaktır. B1 ve B2 vitaminleri için iyi bir, B6 vitamini içinse çok iyi bir kaynak olduğu saptanmıştır. İçeriğindeki E vitamini vücuttaki kasları güçlendirir, kalp dokusundaki hücrelerin korunmasını sağlar. Fındık yağı aynı zamanda, kuru yıpranmış ciltlere uygulanabilir. Cilde yoğun nem, parlaklık ve canlılık kazandırır. Hamilelik ve doğum sonrasında oluşan çatlakların ve deformasyonun giderilmesinde kullanılır. masaj yağlarında temel yağ olarak kullanılabilir. Fındık yağı, damar sertliği, daralması ve bundan kaynaklanan muhtemel kalp hastalıklarını önler. Hücrelerden doku ve organlara kadar tüm yapılarda yaşlanmaya karşı doğal savunma oluşturur. Kanser gelişimi ve riskinde engelleyici etkisi vardır. Kansızlığa karşı koruyucu etki sağlar. Vücuttaki aktiviteyi arttırır. Psikososyal bir problem olan kısırlığa karşı etkilidir. Üreme sistemini güçlendirir. Yüksek kalsiyum içerdiğinden çocukların kemik ve diş oluşumuna katkı sağlar. Menopoz sonrası erimesini yavaşlatır. Varis tedavisinde faydalıdır. Sara hastalığında faydalıdır. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Böbrek ağrılarını dindirir. Saç dökülmesini durdurur. Kumları döker ve saçkıran hastalığı içinde faydalıdır.

+ Fındık Yağının Kullanım Şekli:

Fındık yağı cilde direkt olarak uygulanabilir. Ayrıca günde bir tatlı kaşığı içilebilir. Fındık yağı aynı zamanda yemeklerde ve salatalarda da kullanılabilen bir yağdır.

+ Fındık Bitkisinin Kullanım Şekli:

5Herkesin de bildiği gibi, fındık kavrulmuş fındık olarak çerez gibi tüketilmektedir.)

+ Fındık Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Fındıklar, meyvelerin iriliklerine ve şekillerine göre isimlendirilir. Yurdumuzda yetiştirilen başlıca kültür çeşitleri; tombul fındık, sivri fındık, badem fındık, kan fındığı ve foşa fındığıdır.

+ Fındık Bitkisi İçindeki Maddeler:

Nişasta, şekerler ve sabit yağ içerir.

+ Fındık Bitkisi Toplama, Kurutma:

Toprak altındaki yumruları çıkartılır.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X