Hindiba Nedir? Ne İşe Yarar? Yorumlar

Hindiba, zengin sağlık faydaları olan, otsu bir bitkidir. Bunlar arasında, bunlarla sınırlı olmamakla birlikte, sindirim problemleri, mide yanmasını önlemek, artrit ağrısını azaltmak, karaciğer ve safra kesesini detoksifiye etmek, bakteriyel enfeksiyonları önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kalp hastalıklarının riskini azaltmak bulunmaktadır. Aynı zamanda böbrek taşlarına karşı savaşabilen ve kilo kaybını teşvik edebilen doğal bir yatıştırıcıdır. Sonuç olarak, bu küçük bitki herhangi bir diyete güçlü bir ektir.

 

Hindiba pek çok farklı koşulda iyi yetişir ve genellikle Avrupa’daki yol kenarlarında bulunur, fakat şimdi Amerika’ya doğallaştırılmıştır ve orada geniş olarak bulunabilir. Yaprakların, tomurcukların ve köklerin hepsinin bazı yararlı nitelikleri vardır ve yapraklar birçok kültürde ıspanak gibi kullanılır. Kök genellikle bir toz haline getirilir ve kahve yerine kullanılır. Yüzlerce yıldır, birçok hastalık için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmış ve günümüzde değerini kanıtlamaya devam etmektedir.

Besin değeri açısından hindiba, çinko, magnezyum, manganez, kalsiyum, demir-folik asit ve potasyumun yanı sıra A, B6, C, E ve K vitaminleri de dahil olmak üzere büyük bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Bunlar; Aşağıda açıklanan, hindibadan gelen tüm sağlık yararlarının arkasındaki ana sebepleridir.

Hindiba’nın Sağlık Açısından Etkileri

Bir diyete hindiba eklenmesi için en yaygın nedenlerden biri sindirim sisteminin çeşitli fonksiyonlarını iyileştirmektir.

Kalp krizi ve felç olasılığını da düşmesine katkıda bulunabilir. İlginç bir şekilde, inülinin LDL kolesterol varlığını azaltmak için çalıştığı kimyasal yol, bir kişi yüksek bir karbonhidrat seviyesi tüketmediği sürece nadiren aktiftir, bu nedenle bu yarar biraz daha küçük etki alanına sahiptir. Ancak, hindiba’nın kalp sağlığına başka şekillerde nasıl yardımcı olabileceği konusunda şu anda daha fazla araştırma yapılmaktadır.

Kesin önleme mekanizması açısından hala araştırmalar devam etmekle birlikte, hindiba ekstresi çeşitli kanser çalışmalarında tümör büyümesinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Hindiba, geleneksel olarak artrit tedavisi için kullanılmıştır ve çalışmalar, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir, bu yüzden osteoartrit gibi durumlarda ağrıyı azaltır.

Hindiba, kilo kaybını teşvik ederek kilo yönetimine yardımcı olan doğal bir diyet lifi türüdür

Hindiba, anksiyeteyi azaltabilen ve zihni yatıştırıcı, böylece stresi ve vücutta sahip olabileceği tehlikeli etkileri azaltan yatıştırıcı niteliklere sahiptir.

BİZE BU KELİMELERDEN ULAŞTINIZ: hindiba nedir, hindiba otu, hindiba tohumu, hindiba şerbeti, hindiba tarifi, hindibayı, hindiba, hindiba kökü, hindiba bitkisi, hindiba ne işe yarar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X