Kakao, Hint Bademi Yorumlar

HİNT BADEMİ, KAKAO
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Hint Bademi, Kakao Bitkisinin Diğer İsimleri:

Kakao, Hint Bademi.

+ Hint Bademi, Kakao Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Hint Bademi, Kakaonun bilinen yararları arasında İştah açıcı olmasıdır. Kalbi kuvvetlendirir. Böbrek hastalıklarında faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür. Bağırsak ve idrar yolu spazmlarını çözer. Vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını sağlar. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Uyarıcı etkisi ile yorgunluğu giderir ve vücuda dinçlik verir. Kakao yaşlanma karşıtı antioksidanlar bakımından zengindir.
Hint Bademi, Kakaonun içerisindeki etkin maddeler böbreklerde su ve tuzun geri emilimini engelleyerek idrarı arttırırlar. Ayrıca vücuttaki düz kasları gevşeterek (iç organ kasları) bağırsak ve idrar yolları spazmlarını çözer, damarları ve bronşları genişletir. Ayrıca santral sinir sistemine direkt hafifçe solunumu uyarır, yorgunluk duyusunu azaltır. Zindelik ve uyanıklık verir.
Hint Bademi, Kakao yağı ise, güneşin zararlı ışınlarını süzdüğünden, cilde sürülerek güneş yağı gibi kullanılır. Yine yumuşatıcı özelliğinden, cilt çatlaklarına pamukla sürmek suretiyle faydalanılır.
Ayrıca Hint Bademi, Kakao özlü ve içeriğinde Kakao Yağı bulunan sabun şampuan krem merhem gibi kişisel temizlik ve bakım amaçlı kullanılan ürünlerde de etkileri görülmektedir. Kakao çekirdeği özleri ve yağı ile zenginleştirilmiş ürünlerde Kakaonun içindeki doğal maddelerden dolayı karın, bacak ve vücut çatlaklarında, gebelik öncesinde ve sonrasında oluşan çatlakların çizgilerin giderilmesinde kullanılır.
Hint Bademi, Kakao Yağı Nemlendirici özelliği ve bronzlaştırıcı özelliğinden faydalanmak için çeşitli doğal ürünlerde kullanılmaktadır. Kakaolu ürünler özellikle gebelik döneminde ve normal zamanlarda vücut, karın ve bacaklarda çatlakların kaybolması için kullanılan kürlerin tamamlayıcısıdır. Kakaolu ürünler vücut, karın ve bacak çatlaklarının dışında cilt temizliği içinde kullanılabilen hoş kokusu ve aroması ile eşsiz bir ürünlerdir.

+ Hint Bademi, Kakao Bitkisinin Kullanım Şekli:

Hint Bademi, Kakaonun kullanılışı da tıpkı kahve gibidir. Tohumlardan sıkmak suretiyle elde edilen yap sarımsı renkli, acımsı kokulu bir yağdır. Kakao tohumları toz haline getirilerek su ile kaynatılıp içilebileceği gibi, pasta, kek ve çeşitli tatlıların imalinde de geniş miktarlarda tüketilir.

+ Hint Bademi, Kakao Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Hint Bademi, Kakao ağaçları 10-15 metre boyunda, geniş yapraklı, küçük bir topatan kavunu şeklinde meyveleri ve bu meyvelerin içinde kakao tohumları olan bir ağaçtır. Anavatanı Orta Amerika olmakla beraber Güney Amerika ve Batı Afrika’nın tropikal bölgelerinde yetiştirilmektedir.

+ Hint Bademi, Kakao Bitkisi İçindeki Maddeler:

Hint Bademi, Kakaonun içerisinde başta teobramin olmak üzere az miktarda kafein ve teofilin denilen ksantinler, nişasta, azotlu maddeler ve ünlü kakao yağı mevcuttur.

+ Hint Bademi, Kakao Bitkisi Toplama, Kurutma:

Hint Bademi, Kakao ağaçlarından Meyveler olgunlaşınca toplanır. Kakao meyvelerinin içlerindeki Kakao tohumları alınıp kavrularak ticarete sunulur.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X