Kekik Esansiyel Yağı Yorumlar

Kekik esansiyel yağının sağlık yararları, antiviral, antibakteriyel, antifungal, antiparazitik, antioksidan, anti-inflamatuar, sindirim, emmenagog ve anti-alerjik bir madde olarak özelliklerine bağlanabilir.

Kekik Esansiyel Yağı Hakkında

Kekik, yüksek irtifalara özgü bir bitkidir ve normalde dağlarda yetişir, yani “dağların keyfi” anlamına gelen “Kekik” olarak adlandırılır.

 

Kekik esansiyel yağının dezenfektan ve antibakteriyel özellikleri, ilk olarak antik Yunanistan’da, sıklıkla ciltte ya da yaralardaki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmakta olduğu kabul edilmiştir. Yiyecekleri bakterilerden korumak için de kullanıldı. Kekik esansiyel yağı Origanum vulgare bilimsel adı taşıyan taze kekik yaprakları, buhar damıtma yoluyla ekstrakte edilir. Baş bileşenleri karvakrol, timol, cymene, kariyofil, pinene, bisabolen, linalol, borneol, geranil asetat, linalil asetat ve terpinendir.

 

Onlarca yıldır en popüler kullanım olan aromaterapide olduğu gibi birçok şekilde kullanılır. Ayrıca cildinize ya da cildinizin kalitesini arttırmak için hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile masaj olarak da uygulayabilirsiniz. Son olarak, genellikle bal veya diğer mandıra dışı içecekler ile seyreltilmiş bir besin takviyesi olarak çok küçük miktarlarda yiyebilirsiniz.

Kekik Esansiyel Yağı Sağlık Faydaları

Antimikrobiyal özelliklerine saygı gösterilmesinin yanı sıra, bu yağın birçok tıbbi özelliği de vardır. Aşağıya bir göz atalım.

Solunum Durumlarında Etkisi

Kekik esansiyel yağı, solunum yollarındaki ve sinüslerdeki mukus ve balgam rahatsızlıklarını ortadan kaldıran veya gevşeten bir balgam söktürücü olarak işlev görebilir. Aynı zamanda, öksürük uyarıcılarını uyarabilen iltihaplı akciğerler ve boğaz için rahatlatıcı bir balsamdır. Bu nedenle, kekik esaslı solunum rahatsızlıklarının semptomlarını önler.

Anti-inflamatuar Özellikleri

Bu yağ, çeşitli nedenlerden kaynaklanan iç veya dış iltihaplanma için çok uygundur. Mesaj olarak uygulandığında, uygulanan bölgeye kızarıklık ve tahriş azaltabilir ve ayrıca artrit veya yaralanma ile ilişkili ağrıyı hafifletebilir. Tüketildiği zaman, vücudun her tarafına yayılmış olmasına rağmen, aynı etkiye sahiptir, bu yüzden ağrı ve rahatsızlığı çabuk olarak rahatlatmayacaktır.

 

Enfeksiyonları önleyebilir

Viral enfeksiyonlara karşı sizi koruduğu gibi, kekik yağı da sizi bakteriyel enfeksiyonlara karşı korur. Bu size, kolon ve idrar yollarındaki enfeksiyonlar, tifo, kolera, yaralar, cilt enfeksiyonları ve gıda zehirlenmesi gibi bakteriyel hastalıklara karşı ek bir koruma seviyesi sağlar. Ayrıca, kekik antibakteriyel etkileri sağlık üzerinde engelleyici bir etkiye sahip değildir, bu nedenle, savunmasız olmanın kötü etkilerinden muzdarip değilsiniz.

Antifungal Özellikler

Virüsler, bakteriler, mantarlar ve protozoa, bulaşıcı ve bulaşıcı hastalıklardan sorumlu olan dört ajandır. Bunların dışında, hem iç hem de dışsal olan en korkunç ve ölümcül enfeksiyonların bazılarından mantarlar sorumludur. Kulak, burun ve boğazda çirkin, ağrılı ve ölümcül enfeksiyonlara neden olabilirler; bunlar erken tedavi edilmezse beyine ulaşabilir ve ölümcül olabilir.

Birçok mantar enfeksiyonları da bu mantarlardan kaynaklanır. Kekik yağı, içeride veya dışarıda düzenli olarak kullanıldığında, vücudu bu mantar enfeksiyonlarının çoğuna karşı etkili bir şekilde koruyabilir.

 

Viral Enfeksiyonları Önleyebilir

Kekik esansiyel yağı, viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Bu, soğuk algınlığı, kabakulak, kızamık, çiçeği ve virüslerin neden olduğu diğer problemlere karşı bağışıklığınızı güçlendirdiği anlamına gelir. Bağışıklık sistemindeki bu artış ölümcül viral enfeksiyonlara ve hatta otoimmün hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Kekik esansiyel yağı ayrıca vücudun ana savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini ve işlevini de uyarır.

 

Antiparazitik olarak eylemler

Yuvarlak kurtlar, tenyalar, bitler, yatak böcekleri, sivrisinekler ve pire gibi birçok parazit türü insan vücudunun içinde veya dışında yaşar. Bu parazitler insan vücudunu bir besin kaynağı olarak ve bulaşıcı hastalıkların bir gemisi veya taşıyıcısı olarak kullanırlar. Kekik esansiyel yağı, yutulduğunda, bağırsak solucanlarını ortadan kaldırabilir ve dışarıdan uygulandığında, bitleri, yatak hatalarını, sivrisinekleri ve pireleri etkili bir şekilde uzak tutar. Bu nedenle, organik böcek spreylerinin ve kovucuların bir bileşeni olarak kekik esansiyel yağının bulunması nadir değildir.

 

Güçlü Bir Antioksidan

Bu özellik, kekik esansiyel yağının en ünlü özelliklerinden biri olduğu için sizi serbest radikaller (oksidanlar) ile vücudunuza yapılan zararlardan koruyabilir. Hâlihazırdaki hasarı tamir ederken serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve belirli kanserlere, maküler dejenerasyona, yaşlanma, kırışıklık, görme kaybı ve işitme, sinir bozuklukları ve erken yaşlanma ile ilişkili birçok hastalık ve serbest radikallerin etkilerine bağlı olarak kas dejenerasyonuna karşı koruyabilir. Daha spesifik olarak, kekik esansiyel yağı, hastalıklara neden olan ve vücudu izleyen serbest radikalleri ortadan kaldıran güçlü bir antioksidan şekli olan fenolleri içerir.

 

Bize bu kelimelerden ulaştınız: kekik yağı fiyat, kekik yağı faydaları, kekik yağı candida, kekik yağı kullanımı, kekik yağı fiyatları, kekik yağı ekşi, kekik yağı kapsülü, kekik yağı, kekik yağı saç, kekik yağı al, kekik yağı arifoğlu, kekik yağı astım, kekik yağı adet söktürücü, kekik yağı alerjisi, kekik yağı ağrılara iyi gelir mi, kekik yağı ağrı keser mi, kekik yağı antibakteriyel

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X