Kenevir, Hint Keneviri, Kendir Otu Yorumlar

HİNT KENEVİRİ, KENEVİR, KENDİR OTU
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Hint Keneviri Bitkisinin Diğer İsimleri:

Hint Keneviri, Kendir Otu, Kenevir, Kınnap Otu, Deli Yonca.

+ Hint Keneviri Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Ağrı kesici ve keyif verici etkileri Mısır Uygarlığı döneminden beri bilinen bir bitkidir. Hint keneviri bilindiği gibi içindeki maddelerden dolayı esrar olarak kullanılır. Esrara ABD’de hasis adı verilmektedir. Esrar alımının ardından etkileri fazlasıyla görülmektedir. Bunlardan bazıları: aşırı neşelilik hali: esrar kullanımının hemen ardından kişi aşırı neşeli, keyifli ve dış uyaranlara fazlasıyla duyarlı olur. Renkler daha parlak ve zengin görülür. Bazen de aşırı derece gülme krizleri görülebilir. Konfüzyon hali: illüzyon ve halüsinasyonla beraberdir. İllüzyon bir duyu aldanımıdır. Kişi gece karanlığında parlayan bir cismi canlı hayvan zannetmek gibi. Halüsinasyon ise, gerçekte olmayan bir nesneyi algılamaktır. Mesela ölmüş babasının sesini duyması ya da gündüz aydınlıkta bomboş odada canlı hayvanlar gördüğünü söylemesidir. Keyif hazı: zevk en yüksek dereceye varır. Kişi mutluluk içinde yüzer. Uyku hazı: esrarı alan kişi yorulur ve uykuya dalar. Esrar çok çabuk alışkanlık yapmasına rağmen bağımlılık yapma gücü azdır. Madde bırakılınca huzursuzluk, sinirlilik, maddeyi arama, kavgacılık gibi kişilik bozuklukları görülmektedir. Uzun süre esrar kullanan kimselerde yavaşlama, pasiflik, üretim yapamama, istek ve canlılıkta sönme gibi negatif durumlara sebep olur. Ayrıca esrarkeşler de yapılan otopsilerde beyinde erken bunamaya sebep olan değişikliklere rastlanmıştır.

+ Hint Keneviri Bitkisinin Kullanım Şekli:

Hint kenevirinin başlıca 3 yetiştirilme amacı vardır. Birincisi dokumacılıkta ve ip yapımında kullanılan bitkinin lifleri için, ikincisi ihtiva ettiği esrar diye adlandırılan keyif verici madde için, üçüncüsü ise tohumundan elde dilen yağ içindir. Esrar tömbeki veya tütün gibi maddelerle karıştırılıp sigara gibi veya nargile ile içilebileceği gibi bal, lokum ve reçel gibi tatlandırıcılarla da yutulabilir. Tatlı maddelerde alım esrarın etkisini arttırır. Kenevir yağı sabun sanayinde kullanılmaktadır.

+ Hint Keneviri Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

1.5- 2 metre boyunda, parmak şeklinde yaprakları ve çiçekleri olan bir bitkidir. Genel olarak bütün sıcak ve orta sıcaklıktaki iklimlerde yetişebilen bitkinin anavatanı Güney Hindistan olarak bilinmektedir. Yurdumuzda da Bursa, Kocaeli, Balıkesir, İzmir, Antalya, Kütahya, Konya, Kayseri, Sivas, Samsun, Kastamonu ve Amasya illerinde sıkça ekilmektedir.

+ Hint Keneviri Bitkisi İçindeki Maddeler:

Esrar adı verilen maddeyi içerir. Bu madde reçinesinde bulunan cannabinol, cannabidial gibi etkili kimyasal bileşiklerin bir karışımıdır. Kenevirde birde uçucu yağ bulunmaktadır. Tıbbi etkilere sahip bu maddelerin meydana gelmesi, iklim, toprak ve yetiştirilme koşulları ile doğrudan ilgilidir.

+ Hint Keneviri Bitkisi Toplama, Kurutma:

Hint keneviri lif elde etmek amacıyla yetiştirilmiş ise, dişi çiçekler olgunlaşmadan gövde kesilir ve kurutulup lifler elde edilmiş olur. Bu liflerden kınnap, urgan, halat gibi malzemeler yapılır, daha kaba olan lifler ise, semer ve hamut gibi eşyalarda dolgu maddesidir. Esrar elde etmek için dişi çiçekler olgunlaşınca, sarımsı yeşil renkteki reçinesi bol dal uçları toplanarak elenir. Elde edilen ilk ürün aktif maddeyi içermektedir. Yağını elde etmek için ise, kuru çiçekler el ile ufalanır ve meydana çıkan reçineli toz toplanarak elenir. Dış çiçeklerin olgunlaşması tamamlanınca tohumlarda yeterli miktarda yağ oluşmaktadır.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X