Kivi Yorumlar

KİVİ
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Kivinin Diğer İsimleri:

Kivi, Kiwi.

+ Kivinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Lif açısından zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır. Kabızlığı önler. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarına iyi gelir. Nefes açıcı etkisi ile astımlılara faydalıdır. Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Kan basıncını dengeler. Tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler, kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir ve yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır.

+ Kivinin Kullanım Şekli:

Kivinin meyvesi yenebileceği gibi cilt bakımı için de kullanılır. Dilimlenmiş kivi ilde konursa cildi besler ve nemlendirir. Ayrıca kivi, ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra elde edilen püre yıpranmış ve kırışmış ciltler için maske olarak kullanılabilir.

+ Kivinin Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Kivi, sarılıcı, tırmanıcı ve yaprağını döken çok yıllık bir bitkidir. Vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Kivi yetiştiriciliği kışları ılık, yazları sıcak ve nemli yörelerde olmaktadır. Ana vatanı Çin olan kivi, ticari olarak 1940’lı yıllarda ilk kez Yeni Zelanda ‘da üretilmiştir. 1970’li yıllardan sonra diğer ülkelerde de yetiştirilmeye başlanmış ve hızla yayılmıştır.

+ Kivinin İçindeki Maddeler:

Kivi, A ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller içermektedir.

+ Kivi Toplama, Kurutma:

Hasat, meyve sapı ağaç üzerinde kalacak şekilde, elle koparılarak yapılır. Kivi hasadı, iki defada yapılabilir. Önce irileşmiş meyvelerin hasat edilmesi ile bitkide kalan küçük meyvelerin beslenip irileşmesi sağlanır.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X