Kudretnarı, Acayip Elma, Papara Yorumlar

ACAYİP ELMA, KUDRETNARI, PAPARA
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Kudretnarı Bitkisinin Diğer İsimleri:

Kudretnarı, Acayip Elma, Papara.

+ Kudretnarı Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Kudret Narı, şekli ve renkleri itibari ile çocukluğumdan beri baharatçı dükkânlarında en çok ilgimi çeken materyal olmuştur. Sizlerinde hayran kalacağından emin olduğum nadir şifalı bitkilerdendir. Kudretnarı; Haricen, sedef, egzama, yara ve çıban gibi deri hastalıklarında, dâhilen ise müshil olarak, iştahsızlığa, ülser tedavisinde, bağırsak iltihabında, kabızlık ve gastrit rahatsızlıklarında kullanılır. Mide ülseri, bağırsak iltihabı ve gastrite çok iyi gelir. Kabızlığa yararlıdır. Yanıkların, kesiklerin ve cilt yaralarının iyileşmesine çok faydalıdır. Her türlü kesiklere yanıklara, yaralara faydalıdır. İzlerini çok çabuk yok eder. Sedef, egzama türü kaşıntılara ve cilt yaralarına faydalıdır. Kudretnarı; Kolit, Ülser, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, Gastrit, Asit fazlası gibi mide, Barsak sistemine bağlı tüm hastalıkları tedavi eder, Karaciğeri destekler, Egzama, sedefe fayda verir. İç ve dış, yara ve iltihapları giderir. Barsak tembelliğini giderir. Hücreleri yeniler. Rahim yaralarına fayda verir. Yanık ve yaralara zeytinyağlı kudretnarı sürülür. Aynı zamanda yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerir.

+ Kudretnarı Bitkisinin Kullanım Şekli:

Kudret narı iki şekilde faydalı olarak kullanılabilir. Ballı karışım veya zeytinyağlı karışım olarak kullanılabilir. Kudretnarı meyvesi asitli suyu alınıp zeytinyağı veya bal ile karıştırılıp kullanıldığında fayda sağlar. Olgunlaşan meyveler dalından kopartılır asit’i ayrıştırıldıktan sonra zeytinyağı veya bal ile işlenir. Günde 3 defa bir yemek kaşığı bilhassa aç karına yemeklerden 30-45 dakika önce yenir.

+ Kudretnarı Yağının Faydaları:

Kudretnarı yağı; Hücreleri yeniler. Karaciğeri güçlendirir. Barsak tembelliğini giderir. Rahim yaralarına faydalıdır. Yanık ve yaralara lapası vurulur. Yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Egzama, sedef ve çıban gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. Yaprakları mide ağrısı, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Aynı zamanda yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerir. Mide ve bağırsak ülseri şikâyetlerini azaltır. Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastalığına karşı faydalıdır. Kolit, Ülser, 12 parmak, Gastrit, Asit fazlası gibi mide, barsak sistemine bağlı tüm hastalıkları kalıcı ve kesin tedavi eder.

+ Kudretnarı Yağının Kullanım Şekli:

Kudretnarı yağından sade olarak birer çay/tatlı kaşığı yenilebilir. Diğer tarif ise 1 fincan ılık su içerisine veya kesme şeker üzerine 8-10 damla damlatılarak yenilir. Kudretnarı yağı Haricen cilde gerektiği kadar sürülür.

+ Kudretnarı Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Kudret narı, tırmanıcı 1- 2 metre yüksekliğinde, Temmuz-Ağustos aylarında sarıçiçekler açan, 10- 20 cm. uzunluğunda turuncu renk olan meyvelere sahip bir bitkidir. Kudret Narı tropik iklim bölgelerinde Amazon havzasında, Doğu Afrika, Asya, Karayip Adalarında doğal olarak bulunan Güney Amerika ve Uzak Doğuda ise özellikle gıda ve ilaç olarak yetiştirilen bir bitkidir. Kudretnarı’nın anavatanı Hindistan olarak bilinmektedir. Bu gün güney Asya, Afrika ve yurdumuzda, Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Tek yıllık tırmanıcı sarmaşık formunda bir bitki olan Kudret Narı yaz aylarında çiçek açar. Yaprakları yelpaze şeklinde loplu kenarları dişlidir. Sarı renkli küçük çiçekleri erkek veya dişi olarak ayrı saplar üzerindedir. Meyveleri önce yeşil olgunlaşınca turuncu kırmızı renkte 10- 20 cm uzunluğunda geniş bir mekik seklinde olup üzerleri girintili çıkıntılı ve pürtüklüdür. Meyve olgunlaşınca kabuğu 3 ayrı parça halinde geriye bükülerek çok sayıda kırmızı kahverengi veya beyaz renkli çekirdekleri ortaya çıkar. Tohumları (çekirdekleri) 7- 10 mm boyunda yassı ve pütürlüdür. Latince’de momordica ısırmak anlamına gelir yapraklarının adeta yenik gibi durmasından dolayı bu isim verilmiştir. Bitkinin bütün kısımları ve öz suyu çok acıdır.

+ Kudretnarı Bitkisi İçindeki Maddeler:

Kudretnarı içerisinde; rezin müshil bir etkiye sahip bir bileşik olan momordican adlı acı bir madde, uçucu yağ, reçine bulunur.

+ Kudretnarı Meyvesi Toplama, Kurutma:

Kudretnarının olgunlaşan meyveler dalından kopartılır asit’i ayrıştırıldıktan sonra zeytin yağı veya bal ile işlenir.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X