Reyhan Otu Yorumlar

REYHAN OTU
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Reyhan Otu Bitkisinin Diğer İsimleri:

Reyhan Otu, Ocimum Basilicum.

+ Reyhan Otu Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Baharatlı lezzeti olduğundan iştah açıcıdır. Hazım kolaylaştırıcı ve bağırsak gazların gidericidir. 20 gr. kuru reyhan 1lt. suda kaynatılır ve günde 3 kez bir bardak içilir.
Reyhan esansıda aynı maksatlarda kullanılmaktadır. 5-6 damla esans kesme şeker üzerine damlatılarak günde 3 kez alınır. Ağız boğaz iltihaplarında, bir kahve fincanı dolusu reyhan bir cezve suda kaynatılarak iyi bir gargara elde edilebilir. Reyhan tohumu 30 gr. olarak 1 lt. suda kaynatılarak günde 3 bardak içilirse öksürüğe iyi gelebilir. Reyhan kokusu sivrisinek ve tahtakurularını kovmak için birebirdir. Tahtakurusu yuvalarının yanına birkaç tutam fesleğen serpmek, onları başka yere göçe zorlayacaktır. Taze reyhan yaprakları, zehirli hayvanların ısırıklarının üzerine konduğunda hızlı bir şekilde zehiri çeker.

+ Reyhan Otu Bitkisinin Kullanım Şekli:

Bir tutam / bir tatlı kaşığı (5-6gr.) kadar bitki bir su bardağı (200-250ml) kaynamış, sıcak su içine katılır. Demlenmesi için 5-10 dakika kadar beklenir. Demlendikten sonra süzülebilir. Günde 3-4 defa tercihen aç karına ılık olarak içilir. İsteğe göre demlendikten sonra tatlandırmak için bal, pekmez, şeker, limon katılabilir. Ayrıca, 40-50 gr. bitki 1 lt. su içinde demlenir.

+ Reyhan Otu Yağının Faydaları:

İştah açıcıdır. Tonik etkisi vardır. Selülitleri tedavi eder. Arı sokmasında faydalıdır. Ağız yaralarını tedavi eder. Cilt ve sivilce için; yüze sürülür. Gut hastalığı için, sıcak banyo suyuna dökülür. Kokusu sivrisinek ve tahtakurularını uzaklaştırır. Baş ağrısı ve migrende kullanılır. Cildi canlandırıcı ve sıkılaştırıcı olarak kullanılmaktadır. Midevi, yatıştırıcı, idrar arttırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir.

+ Reyhan Otu Yağının Kullanım Şekli:

Günde 3 defa bir fincan suyun içerisine veya şeker üzerine 2-3 damla damlatılarak alınması tavsiye edilmektedir. Haricen romatizmal ağrılı bölge üzerine ve sivilce üzerine sürülerekte kullanılmaktadır. Biberiye yağı sabit yağlara seyreltilmeden cilde direk temas ettirilmemelidir.

+ Reyhan Otu Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Reyhan, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Ocimum cinsini oluşturan tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Yetişkin fesleğenlerin boyları genellikle 20 ile 60 cm arasında değişir. Soğuğa karşı çok duyarlı olan Reyhan bitkisi, en çok sıcak, kuru ortamları sever. Yaprakları kıvrık ve yumuşak olup, bir ile beş cm uzunlukta ve bir ile üç cm genişlikte olurlar. Yaprakların altı gri yeşil ve siyah noktalı yağ hücreleri vardır. Dokunulduğunda serinlik ve yumuşaklık hissi verir. Çiçeklerinin kısa iğneleri bulunur. Yaz sonunda açan çiçekleri beyaz pembe ya da sarımsı beyaz renklidir. Tohumları küçük koyu kahverengi ve gözyaşı biçimlidir.

+ Reyhan Otu Bitkisi İçindeki Maddeler:

En önemli maddesi uçucu yağda bulunan estregal, linalel, pinen gibi maddelerdir.

+ Reyhan Otu Bitkisi Toplama, Kurutma:

Çiçeklenme aşamasında yapraklar ve çiçekli bölümler toplanır, gölge ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır. Daha sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Ama saksıda yetiştirilen bitkinin taze yaprakları her zaman kullanılabilir.

+ 9Madde

9 ( açıklama )

+ 10Madde

10 ( açıklama )

+ 11Madde

11 ( açıklama )

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X