Sabun Otu Yorumlar

SABUN OTU
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Sabun Otu Bitkisinin Diğer İsimleri:

Sabun Otu, Saponaria Officinalis.

+ Sabun Otu Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

İdrar söktürür. Vücuda rahatlık verir. Kusturur ve balgam söktürür. Temizleyici olarak da kullanılır. Cilt hastalıklarında da faydalanılır. Egzama, uyuz gibi cilt hastalıklarında faydalıdır.
Göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü, terletici ve ateş düşürücü etkileri ile özellikle bronşitte faydalıdır. Cildi güzelleştirir, kir temizleyicidir. Cildi yumuşatır ve rahatlatır.

+ Sabun Otu Bitkisinin Kullanım Şekli:

İki tatlı kaşığı sabun kökü demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir. Aşırı dozajda sabun otu kökü çayı mide ve bağırsaklarda tahrişe neden olur. Normal dozajda herhangi bir yan tesiri yoktur.

+ Sabun Otu Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Karanfilgiller familyasındandır. Sabunotu 30- 80 cm boyunda çok yıllık bir bitkidir. Kökleri yeraltında yatay olarak çevresine yayılır. Gövdesi tabanda mor-kırmızı, üst tarafta açık yeşil renkli, silindirik kesitli ve serttir. Yaprakları karşılıklı mızrak şeklinde, kenarları bütün, hafif dalgalı, koyu yeşil renklidir. Çiçekleri gövdenin tepesinde topluca bir arada, pembe renklidir. Yaz sonlarında açan pembe ya da beyaz çiçekleri tatlı meyve kokuludur. Anayurdu bilinmemekte, ancak Avrupa ve Asya’da yaygın olarak yetişmektedir. Ülkemizde nemli yerlerde, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde sıkça görülmektedir.

+ Sabun Otu Bitkisi İçindeki Maddeler:

Sabun otunun içinde zamk, reçine, müsilaj, uçucu ve sabit yağ ve en önemlisi saponin bulunmaktadır.

+ Sabun Otu Bitkisi Toplama, Kurutma:

Kökleri Eylül ve Ekim aylarında söküldükten sonra yıkanır, kurutulur ve özel kaplarda muhafaza edilir.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X