Salep, Çayırotu, Çam Çiçeği Yorumlar

ÇAYIROTU, ÇAM ÇİÇEĞİ, SALEP
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Çayırotu Bitkisinin Diğer İsimleri:

Çayırotu, Çam Çiçeği, Salep, Sahlep.

+ Çayırotu Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Çayır otu kabızlığı önler, zihni güçlendirir, adedi düzenler. Basur hastalığının tedavisinde kullanılır. Bağırsaktaki kurtların düşmesini sağlar. Vücut ısısını ve cinsel gücü arttırır. Göğsü yumuşatıp, balgam söktürür. Uzun süreli öksürükleri teskin eder. Çocuklarda ishal durumlarında kullanılabilecek değerli bir besindir.

+ Çayırotu Bitkisinin Kullanım Şekli:

Bitki çiçekli iken, Nisan-Ağustos aylarında yumrular topraktan çıkarılır. Biri üzerinden gövde çıkan ana yumru, diğeri ise gelecek seneki gövdeyi verecek olan hemşire yumru olmak üzere 2 yumru vardır. Her iki yumru da salep istihsalinde kullanılır. Toplanan yumrular su ile yıkanarak temizlenip, ipe dizilir ve bir müddet peynir suyu, süt veya su içinde kaynatılarak açık havada kurutulur. Son olarak donuk sarımsı renkli kemik setliğindeki bu parçalar öğütülerek toz haline getirir. Toz salep su veya sütle kaynatılarak hem içecek hem de ilaç olarak kullanılır.

+ Çayırotu Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Dağlık bölgeler, ormanlık alanlarda yetişen 60- 80 cm boyunda, kırmızı çiçekli, yumrulu bitkilerdir. Köklerinden ve yumrularından yararlanılan bu bitkinin iki yumrusu bulunur. Yurdumuzda birçok çeşidi vardır. Anadolu salep otu ve adi salep otu bilinen türlerdir. Çayır otu aslen Türkiye ve İran’da az miktarda da Fransa, Yunanistan gibi bazı Güney Avrupa ülkelerinde elde edilir. Çamlıkları ve stepleri seven salep, Türkiye’de özellikle Güneybatı (Muğla, Milas, Isparta, Antalya) ve Kuzey Anadolu bölgelerinde mevcuttur.

+ Çayırotu Bitkisi İçindeki Maddeler:

Nişasta, glikoz, müsilaj ve uçucu bir yağ taşır.

+ Çayırotu Bitkisi Toplama, Kurutma:

Bitki çiçekli iken, Nisan-Ağustos aylarında yumrular topraktan çıkarılır

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X