Sarımsak Yorumlar

SARIMSAK
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Sarımsak Bitkisinin Diğer İsimleri:

Sarımsak, Allium Sativum.

+ Sarımsak Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Sarımsağın tıbbi etkileri genelde lokal ve sistemik olarak ikiye ayrılır. Lokal etki ağızdan alınan sarımsağın mide ve bağırsağa yaptığı etkilerdir. Acı lezzetiyle iştah açıcı ve alicin maddesi ile mikrop öldürücüdür. Doğu ülkelerinde amipli dizanteriyle, Batı ülkelerinde ise özellikle savaş yıllarında görülen basili dizanteriye karşı geniş olarak tüketilmiştir. Bu lokal mikrop öldürücü etki bağırsak parazitlerinden kıl kurtlarını da kapsar. Ayrıca özellikle dizanteriden sonra kalan spastik kolon denilen rahatsızlıkta, karın ağrıları ve ishale eğilimi sarımsak spazm çözücü ve mide-bağırsak gazlarını giderici etkisiyle ortadan kaldırabilir veya azaltabilir. Sistemik etkilerin temeli ise, sarımsağın damar sertliğini geriletmesi ve engellemesine dayanır. Bu nedenle Doğu Ülkelerinde, sarımsak kalp ve damar rahatsızlıklarının meşhur ilacıdır. Bu etkilerden faydalanmak için sarımsağı uzun süre kullanmak gerekir. Sarımsağın damar sertliğini önleyici olduğu Rus bilim adamı Petkov tarafından tavşanlarda yapılan deneylerle ispatlanmıştır. Yine bu çalışmalar sonucu elde edilen bilgilere göre, damar sertliğine bağlı bacak ağrıları ve görme bozukluklarında 2-3 aylık sarımsak tedavisinin faydalı olabileceği ileri sürülmektedir. Sarımsağın tansiyon düşürücü etkisi olup olmadığına dair zıt fikirler bulunmasına rağmen, yine Petkov’un araştırmalarına göre taze sarımsak kesinlikle tansiyon düşürücü etkiye sahiptir ve ancak bayatladıkça bu etki azalır. Düşük dozlarda sarımsak bağırsak hareketlerini arttırır. Bağırsak tonüsü düşmüş olan yaşlı kimseler için faydalı bir etkidir. Ayrıca damar sertliğinin yol açtığı karın ağrıları, ekşime, yanma, gaz gibi rahatsızlıklarda faydalıdır. Başlıca İngiliz araştırmacılar tarafından yapılan ve Lancey adlı tıp dergisinde yayınlanan son bulgulara göre, sarımsağın üç etkisine dikkat çekti. Sarımsak kanda, damar sertliğine yol açan madde olan kolesterolü düşürmektedir. Kanda oluşan pıhtıları çözen sistemi aktive etmektedir. Kanda pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin bu eğilimi azaltmaktadır. Kısacası kanı sulandırır ve bu etki damar sertliğini önleyici özelliğini desteklemektedir. Ayrıca sarımsak öksürüklü hastalıklarda göğsü yumuşatır ve sesi açar. Sarımsağın harici kullanımı ise ezilmiş sarımsak veya sarımsak usaresi haricen yaraların mikrop kapmasını engellemek için veya derinin mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Mikrop ve mantar öldürücü etkisi vardır. Sarımsak yendiğinde, kan yoluyla içerdiği maddeler tüm vücuda yayılır ve dışa atılımı iki yolla olur. Nefes, ter. Sarımsağın da yaptığı ağız kokusunun sebebi budur. Süte de geçtiği için emziren anneler kullanmamalıdır.

+ Sarımsak Bitkisinin Kullanım Şekli:

Sarımsaklar keskin kokulu ve yakıcı lezzettedir. Sarımsağın gıda olarak tüketilmesi haricinde dahilen ve ezerek veya özü alınarak kullanılabilir.

+ Sarımsak Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Temmuz-Ağustos aylarında pembemsi veya yeşilimsi çiçekler açan, toprak altında oldukça büyük bir soğana sahip, 50- 10 cmboyunda bir bitkidir. Anavatanı Orta Asya olarak bilinen sarımsak tüm dünyada ılıman iklim kuşağında bahçe ve bostanlarda yetiştirilmektedir. Yunan mitolojisine göre sarımsak, ruhu ve vücudu korumaktadır. Böylece eski Yunanlar yollarda, kavşaklara, yer altı tanrısı Hecate için sarımsak bırakıyorlardı. Sonraki batıl inanışlara göre ise sarımsağın vampirlerden koruyucu etkisi bulunduğu iddia edilmektedir. Sarımsak, taş devrinden beri kullanılan bir bitkidir. M. Ö. 3000 yıllarına ait taşlara yazılmış sarımsak reçetesi bulunmuştur. Yine eski Mısır papirüslerinde M. Ö. 1600 yılında piramitlerde çalışan işçilerin günlük yemeklerinde yeterli miktarda sarımsak ve soğan olmadığını ileri sürerek çalışmayı reddettikleri yazılıdır. Sebebi soğan ve sarımsağın genel fizik kondisyonu arttıran ve özellikle o devirlerde tüm doğuda çok yaygın olan amipli dizanteriye karşı koruyucu maddeler içerdiği bilinmektedir. Romalılarda savaşlardan önce askerlere güçlenmeleri için sarımsak verildiği de bilinen bir gerçektir. Sarımsağı kuzey ülkelerine tanıtan Osmanlıdır. 1683’deki Viyana kuşatmasında olduğu ileri sürülmektedir. Uzun süren kuşatmada, geniş ordu için stoklanan kahve ve sarımsak kuşatma kaldırıldığında ordu dönerken orada bırakılmıştır. Sonra bu gıdalar Viyana halkına dağıtılmıştır. Bugün sarımsak, Viyana halkı tarafından sık ve popüler bir bitki olarak ilk sırada yer almaktadır.

+ Sarımsak Bitkisi İçindeki Maddeler:

İçerisinde A, B, C vitaminleri, şekerler, sarımsağa özel kokusunu ve lezzetini veren kükürtlü bir uçucu yağ ve allicin maddesi bulunmaktadır.

+ Sarımsak Bitkisi Toplama, Kurutma:

Bitkinin yaprakları solmaya başlayınca soğanlar toprak altından çıkarılır ve güneşte kurutulur.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X