Sedir Ağacı, Sarı Katran Ağacı Yorumlar

SEDİR AĞACI, SARI KATRAN AĞACI
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Sedir Ağacının Diğer İsimleri:

Sedir Ağacı, Sarı Katran Ağacı.

+ Sedir Ağacının Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Haricen cilt hastalıklarında antiseptik (mikrop öldürücü) olarak tüketilir. Kene, bit, sinek gibi haşerelerin öldürülmesinde faydalıdır. Sedir yaprağını kaynatıp suyuyla banyo yapmak sünnettir. Bazı yerlerde çıralı dallar içme suyuna konur ve bekletilir. Mideyi rahatlatıcı etkisi vardır.

+ Sedir Ağacının Kullanım Şekli:

Gövde ve dallarının kapalı yerde yakılması ile elde edilen katranı kullanılır. Sedir ağacı kerestesi mobilyacılık ve doğramacılıkta kullanılır. Mikroskopla bakılan preparatlarda kullanılan sedir yağı bu ağaçtan elde edilir. Küçük miktarlarda arı kovanlarına konarak kovan güvesi ile mücadele edilir. Asıl kullanım alanı hayvanların deri parazit hastalıklarıdır.

+ Sedir Ağacının Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

40 metreye kadar yükselebilen heybetli bir orman ağacıdır. Güney Anadolu dağarında bilhassa Toroslar, Sultandağı, Eğridir ve Beyşehir civarında yetişmektedir.

+ Sedir Ağacının İçindeki Maddeler:

Sedir ağacının içerisinde bulunan en önemli madde reçine ve uçucu yağdır.

+ Sedir Ağacı Hasat Zamanı Ve Usulü:

Ağaç gövdesi, kökler ve çıralı dallardan, yerde açılan çukurlarda yakılmak suretiyle bağlantılı ikinci küçük çukurlarda katran birikmesiyle elde edilir.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X