Teff Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir? Yorumlar

Teff Tohumu Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Besin değeri açısından diğer tahıllarla karşılaştırıldığında en yüksek besin değerine sahip bir tahıl türüdür teff. Teff tohumu içeriği çok zengin insan sağlığına oldukça faydalı bir enerji kaynağıdır .Neredeyse insan vücudunda eksik olan ne varsa tamamlayıcı niteliktedir. Kalsiyum ve protein deposudur.Her bitkide olmayan nadir özellikleri sayesinde pek çok dünya yıldızı tarafından fazlaca tüketilmektedir. Endonezya da yılın sadece belli mevsiminde toplanılabilen bu ürün, tokluk hissi verererek ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Teff tohumu diğer tahıllı ürünlerden farklı olarak besin değeri yüksek protein ve demir kaynağı özel bir tahıl türüdür. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminizin daha rahat ve sağlıklı işlemesine imkan sağlar.

 

Hepimiz vücudumuzun güçlü, sağlıklı ve enerjimizin de yerinde olmasını isteriz. Fakat bunun için yeterince bilinçli ve özenli davranmamız gerekirken çoğumuz işin kolayına kaçarak sağlıksız zararlı ürünler tercih ederiz. Oysa doğada öyle faydalı değerli ve besin değeri yüksek bitki ve nebatat vardır ki hayran kalmamak elde değildir. Teff tohumlu da işte bu hayran kalınası nebattan biridir. Dünyada sadece Endonezyada bulunan teff tohumu kalsiyum protein ve antioksidan deposudur. Kemikleri güçlendirir tırnak kırılmalarını önler, diş ve diş eti hastalıklarını tedavi eder. İçerindeki proteinler ise vücud direncini korur kansızlığı önler ve kaslarımızı güçlendirir.

 

Bunların dışında mide rahatsızlığı çekenleri rahatlatır çünkü yemeklerden önce içildiği için yediğimiz ürünlerin sindirimini kolaylaştırır. Aynı zamanda gluten içermediği için gluten hassasiyeti olan kişilerinde tüketimine uygundur. Besinlerin emilimine de katkı sağlar. Metabolizmanın düzenli ve sağlıklı çalışmasını destekler böylelikle hem dengeli hem enerjik hem de güçlü bir bünye ile kilo vermek mümkün olacaktır.

Teff, yeryüzündeki en besleyici alternatif tahıllardan biridir. Kalsiyum, lif, protein ve antioksidanlar sunar.Ürünün içeriğinde hiçbir kimyasal madde bulunmaz tamamen doğal bir tahıl çayıdır.

Teff Tohumu Ne İşe Yarar ?

Besleyici ve canlandırıcı etkisiyle oldukça yüksek tüketime sahip Teff tohumu, teff tohumunun işlenmesi ile çay kıvamına getirilerek sıcak suyun içine atılır. İçimi de bir o kadar hoş olan bu bitkinin bu kadar gündemde olması da tesadüfi değildir.Bilinçli ve sağlıklı her insanın tüketebileceği teff tohumu bağışıklığı güçlendirir.Metabolizmayı hızlandırarak kolay ve sağlıklı kilo verimine yardımcı olur.

Teff Tohumu İçeriği Nedir ?

Kalsiyum Protein Lifler ve Antioksidanlar bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X