Yoğurt Otu, Sünnetlice Otu Yorumlar

SÜNNETLİCE OTU, YOĞURT OTU
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Sünnetlice Otunun Diğer İsimleri:

Sünnetlice Otu, Yoğurt Otu, Galium Verum.

+ Sünnetlice Otunun Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Sünnetlice otu idrar söktürücüdür. Hafif kabız yapıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Kanser hastalıklarına karşı koruyucudur. Deri hastalıklarını iyileştirir. Karaciğer, böbrek ve dalağı hasta yapıcı maddelerden arındırır. Yara tedavisi için bitki kaynatılıp günde 3-5 kez pansuman yapılır. Sarılık hastalığa faydalıdır. Mayasıl rahatsızlığı için bitki kına ile kaynatılıp kaşınan yere sürülür. Basur da etkilidir. Hayız söktürücüdür. Kanı temizler. Sinirsel hastalıklarda faydalıdır.

+ Sünnetlice Otunun Kullanım Şekli:

1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı bitki atılır ve 10 dk demlendikten sonra içilir. Bu çaydan günde 2-5 bardak içilir. Ses tellerindeki sorunlarda ise gargara şeklinde birkaç yudum içilerek kullanılır. Merhem şeklinde kullanılacak ise, nemli bitkinin ince kıyılmış yaprakları robottan geçirilir ve tereyağı ile iyice karıştırılır. Hazırlanan bu merhem buzdolabında uzun süre bekletilir. Gerektiği zaman yaralara sürülür.

+ Sünnetlice Otunun Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

50 cm boyunda, yaz aylarında sarı renkli çiçekler açan bir ottur. Anadolu’daki kuzey kesimlerde daha fazla olmak üzere yaygın bir türdür.

+ Sünnetlice Otunun İçindeki Maddeler:

Sünnetlice otu içerisinde, mum, uçucu yağ, organik asitler, asperulin ve rubiadin glikozitleri bulunmaktadır.

+ Sünnetlice Otunu Toplama, Kurutma:

Sünnetlice otunun toprak üstü kısımları yaz aylarında toplanıp, gölgede kurutulur.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X