Zakkum, Zıkkım Yorumlar

ZAKKUM, ZIKKIM
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Zakkum Bitkisinin Diğer İsimleri:

Zakkum, Zıkkım, Nerium Oleander.

+ Zakkum Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Dâhilen kalp kuvvetlendirici ve idrar arttırıcı, kusturucu ve müshil etkileri vardır. Haricen vücuttaki uyuz parazitlerine, deri kanseri, saç hastalıkları, yüzeysel ağrılar, kaşıntılar, romatizma rahatsızlıklarında kullanılır. Kanserde anti kanser etkisi olduğu konusunda henüz kesin bir bilimsel sonuç alınmamıştır. Etkili madde belirlenememiştir. Belki de bitkide bulunan bütün maddeler birlikte bir tesir oluşturmaktadır.

+ Zakkum Bitkisinin Kullanım Şekli:

Zakkumun haricen yaprakları kullanılmak üzere zeytinyağı ile karıştırılır. Krem zeytinyağı ile yapılıp haricen kullanılır. Dâhilen kullanımı çok tehlikelidir. Doktor kontrolünde çok az miktarlarda 1 gr alınabilir. Genellikle haricen kullanılmalıdır (100 gr. Yaprak + 1 kg. yağ) şeklinde olmalıdır.

+ Zakkum Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

3- 4 metreuzunluğunda, yaz aylarında pembe çiçekler açan, sulak yerleri seven, kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaç türüdür. Zakkumgiller familyasındandır. Akdeniz sahilleri boyunca hemen hemen her yerde yetişen, yurdumuzda Batı ve Güney Anadoluda dere yataklarında bulunan bir bitkidir. Sık dallıdır. Meyveleri kapsül şeklindedir. Zehirlidir. Kabukları ve tohumlarında da etkili maddeler vardır. Ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

+ Zakkum Bitkisinin İçindeki Maddeler:

Zakkumun içide reçine, tanen, glikoz, C vitamini, aleandrin neriin, nerantin, adynerin, folinerin adlı maddeler ayrıca flavon glikozitleri içerir.

+ Zakkum Bitkisini Toplama, Kurutma:

Yıl boyunca gerektiğinde toplanır ve gölgede kurutulur. (Kök, yaprak, çiçek ve dallar).

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X