DOĞRU NEFES ALMANIN ÖNEMİ

Ömür bir nefesten ibaretken, nefes koskoca bir ömürdür.
Her şey bir nefesle başladı
“Sonra (Allah) onu (Adem’i) düzenli bir şekle sokup, içine kendi ruhundan üfürdü”. (Secde 9)
Adem aleyhisselamın bütün bedeni organları yaratılmıştı ama nefes olmadan hiçbir organın hiçbir uzvun görevlerini yapmaya ne yetkileri nede güçleri vardı bütün uzuvlar ve organlar Râb leri olan Allah’ın nefesine Adem’in o nefesi içine çekmesine muhtaçtılar ve nihayet beklenen an geldi Allah c.c. HUU ismi ile Adem’e üfledi ve insanın Rabbinden Rabbine olan yolculuğu bir nefes ile başladı.
İnsanın Rabbinden aldığı bu en değerli hazinesine tekrar O’na Rabbine dönene kadar koruması ve sahip çıkması gerekiyordu bu hazine insanın sadece ruhu için değil bütün organları, bütün uzuvları için çok değerliydi ve o hazineyi organlarının ve uzuvlarının sağlığı için en doğru şekilde kullanmak zorundaydı.
İnsanlar bunun binlerce yıllar boyunca farkında oldular her dönemde bütün dinlerde, inanışlarda, kültürlerde ayinlerin ve dinsel ritüellerin içerisine doğru nefes alma tekniklerini gizleyerek insanların doğru nefes alarak daha sağlıklı yaşama sahip olmalarını sağladılar.
Hinduizm, Budizm gibi dinlerin Meditasyonlarında bu nefes teknikleri uygulanmıştır.
Hristiyanlık ayinlerinde aynı nefes teknikleri kullanılarak ayinlerin müzikleri oluşturulmuş ve söylenmiştir.
Şamanizim dininde günümüz rock müziklerine benzeyen tarzda dini müziklerinin içerisinde de bu nefes teknikleri hakimdir.
Aynı şekilde İslam tasavvufunda yapılan zikirlerde belli nefes teknikleri üzerine inşa edilmiştir bu nefes teknikleri ile vücudun, organların, uzuvların ve ruhun daha sağlıklı olmasını Rabbine giden yolda daha emin adımlarla yol alması amaçlanmıştır.
Nefes teknikleri tabii ki sadece dini ritüellerde kullanılmamıştır günümüzde herhangi bir spor dalıyla ilgilenenler de hocalarından nefes teknikleri adı altında olmasada bu nefes eğitimlerini alırlar.
Bir boksör nefesini doğru kullanmazsa rakibine galip gelmesi neredeyse imkansızdır, nefes doğru kullanıldığında güçtür ama yanlış kullanıldığında zayıflığı getirir ve boksörün yenilmesine zemin hazırlar.
Vücut geliştirme antrenmanlarında da nefesi doğru kullanmak hem ağırlıkları daha kolay kaldırabilmek adına hemde Kasların daha iyi gelişmesi ve buna bağlı olarak daha sağlıklı organlara sahip olmak adına çok önemlidir.
Nefesimizi doğru kullanarak hastalıklarımızdan kurtulmamız da ileride baş gösterecek olan Hastalıklarımızı önleyebilmekte mümkün tabii bunun tam zıttı da nefesimizi doğru kullanmayarak kendi kendimizi hasta edebilmemiz de mümkün.
Peki doğru nefes nedir?
Bu aslında çok uzun ve detaylı bir konudur ama genel hatlarıyla hayat kurtaracak cinsten bir iki tane nefes alma tekniğinden bahsedelim.
Dizlerinizin üzerine çökün,
33 defa 4~5 saniyede nefes alın 2 saniye nefesinizi tutun 8~9 saniyede nefesinizi verin.
33 defa 3~4 saniyede nefes alın 1 saniye nefesinizi tutun 5~6 saniyede nefesinizi verin.
33 defa 2~3 saniyede nefesinizi alın 3~4 saniyede nefesinizi verin.
Tempoyu arttırdığınızda da ciğerlerinizi hava ile doldurabildiğiniz kadar doldurun.
Bu uygulama sonucunda ilk etapta başınızın biraz döndüğünü ellerinizde veya ayaklarınızda uyuşmalar karıncalanmalar olduğunu hissedebilirsiniz bunlar kısa süreli geçici endikasyonlardır bu endikasyonların ardından kan basıncının artması vücuda giren yoğun oksijenle birlikte bütün organlarınızda ve beyninizde bi resetleme olacak ve tıpkı günlerce hiç kapanmadan çalışan bi bilgisayarın veya telefonun hafızasının dolduğu gibi dolan beynimiz resetleme sayesinde tekrar eski sağlığına ve verimliliğine kavuşacak.
Bir başka uygulama ise
Dik olarak bir sandalye de oturun 4 saniyede nefesinizi alın 4 saniye nefesinizi tutun 8~10 saniyede nefesinizi verin.Bunu 1 veya 2 şer dakika olacak şekilde günde en az 2 defa tekrarlayın içinizi huzur kapladığını farkedeceksiniz.
Görüldüğü gibi her nefes uygulamasında nefesi verme süresi alma süresinden daha uzundur nefesi vermek almaktan daha önemlidir.
Veren el alan elden her zaman üstündür.
Siz vermeye alışırsanız nasibinizde olan her halükârda gelecektir.
Sağlıklı huzurlu mutlu bir gelecek için vermeye devam edin…

X