Sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenme nedir?
Sağlıklı bir diyet yemek, katı sınırlamalar, gerçekçi olmayacak şekilde zayıf kalmak veya kendinizi sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum bırakmakla ilgili değildir. Aksine, harika hissetmek, daha fazla enerjiye sahip olmak, sağlığınızı iyileştirmek ve ruh halinizi yükseltmekle ilgilidir.

Sağlıklı beslenme aşırı karmaşık olmak zorunda değildir. Dışarıdaki tüm çelişkili beslenme ve diyet tavsiyelerinden bunalmış hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Görünüşe göre size belirli bir yemeğin sizin için iyi olduğunu söyleyen her uzman için, tam tersi bir söz bulacaksınız. Gerçek şu ki, bazı belirli gıdaların veya besinlerin ruh hali üzerinde faydalı bir etkisi olduğu gösterilmiş olsa da, en önemli olan genel beslenme düzeninizdir. Sağlıklı bir diyetin temel taşı, mümkün olduğunca işlenmiş gıdaları gerçek gıdalarla değiştirmek olmalıdır. Doğanın yaptığına mümkün olduğunca yakın yiyecekler yemek, düşünme, bakma ve hissetme şeklinizde büyük bir fark yaratabilir.

Sağlıklı beslenmenin temelleri
Bazı aşırı diyetler aksini önerebilirken, sağlıklı bir vücudu sürdürmek için hepimizin diyetlerimizde protein, yağ, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral dengesine ihtiyacımız var. Diyetinizden belirli yiyecek kategorilerini çıkarmanız gerekmez, bunun yerine her kategoriden en sağlıklı seçenekleri seçmeniz gerekir.

Protein, ruh halinizi ve bilişsel işlevi desteklerken, kalkıp gitmeniz ve devam etmeniz için size enerji verir. Çok fazla protein böbrek hastalığı olan kişiler için zararlı olabilir, ancak son araştırmalar, özellikle yaşlandıkça çoğumuzun daha yüksek kaliteli proteine ​​​​ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bu, daha fazla hayvansal ürün yemeniz gerektiği anlamına gelmez – her gün çeşitli bitki bazlı protein kaynakları vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel proteini almasını sağlayabilir. Daha fazla bilgi edin “

Şişman. Her yağ aynı değildir. Kötü yağlar diyetinizi bozabilir ve belirli hastalıklara yakalanma riskinizi artırabilirken, iyi yağlar beyninizi ve kalbinizi korur. Aslında, omega-3’ler gibi sağlıklı yağlar, fiziksel ve duygusal sağlığınız için hayati öneme sahiptir. Diyetinize daha fazla sağlıklı yağ eklemek, ruh halinizi iyileştirmenize, refahınızı artırmanıza ve hatta belinizi düzeltmenize yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi edin “

Lif. Diyet lifi yüksek gıdalar (tahıllar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve fasulye) yemek, düzenli kalmanıza ve kalp hastalığı, felç ve diyabet riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca cildinizi iyileştirebilir ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi edin “

Kalsiyum. Diyetinizde yeterli kalsiyum almamak osteoporoza yol açmasının yanı sıra anksiyete, depresyon ve uyku güçlüklerine de katkıda bulunabilir. Yaşınız veya cinsiyetiniz ne olursa olsun, diyetinize kalsiyum açısından zengin yiyecekleri dahil etmek, kalsiyumu tüketenleri sınırlamak ve kalsiyumun işini yapmasına yardımcı olmak için yeterli miktarda magnezyum ve D ve K vitaminleri almak hayati önem taşır. Daha fazla bilgi edin “

Karbonhidratlar vücudunuzun ana enerji kaynaklarından biridir. Ancak çoğu, şekerler ve rafine karbonhidratlardan ziyade karmaşık, rafine edilmemiş karbonhidratlardan (sebzeler, kepekli tahıllar, meyve) gelmelidir. Beyaz ekmeği, hamur işlerini, nişastaları ve şekeri kesmek, kan şekerindeki ani yükselmeleri, ruh hali ve enerjideki dalgalanmaları ve özellikle bel çevresinde yağ birikmesini önleyebilir. Daha fazla bilgi edin “

Sağlıklı bir diyete geçiş yapmak
Sağlıklı bir diyete geçmek, ya hep ya hiç önerisi olmak zorunda değildir. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz, sevdiğiniz yiyecekleri tamamen ortadan kaldırmak zorunda değilsiniz ve her şeyi bir anda değiştirmek zorunda değilsiniz – bu genellikle sadece aldatmaya veya yeni yemek planınızı bırakmanıza yol açar.

Bir seferde birkaç küçük değişiklik yapmak daha iyi bir yaklaşımdır. Hedeflerinizi mütevazı tutmak, büyük bir diyet revizyonundan mahrum veya bunalmış hissetmeden uzun vadede daha fazlasını elde etmenize yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyet planlamayı bir dizi küçük, yönetilebilir adım olarak düşünün; örneğin diyetinize günde bir kez salata eklemek gibi. Küçük değişiklikleriniz alışkanlık haline geldikçe, daha sağlıklı seçimler eklemeye devam edebilirsiniz.

Kendinizi başarıya hazırlamak
Kendinizi başarıya hazırlamak için işleri basit tutmaya çalışın. Daha sağlıklı bir diyet yemek karmaşık olmak zorunda değildir. Örneğin, kalori saymakla aşırı derecede ilgilenmek yerine, diyetinizi renk, çeşitlilik ve tazelik açısından düşünün. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçınmaya ve mümkün olduğunda daha taze malzemeler seçmeye odaklanın.

Kendi yemeklerinden daha fazlasını hazırla. Evde daha fazla yemek pişirmek, yediklerinizin sorumluluğunu üstlenmenize ve yemeğinize tam olarak ne girdiğini daha iyi izlemenize yardımcı olabilir. Daha az kalori yiyeceksiniz ve sizi yorgun, şişkin ve asabi hissetmenize neden olabilecek ve depresyon, stres ve kaygı semptomlarını şiddetlendirebilecek kimyasal katkı maddelerinden, ilave şekerden ve paketlenmiş ve paket gıdaların sağlıksız yağlarından kaçınacaksınız.

Doğru değişiklikleri yapın. Diyetinizde sağlıksız yiyecekleri keserken, onları sağlıklı alternatiflerle değiştirmek önemlidir. Tehlikeli trans yağları sağlıklı yağlarla değiştirmek (kızarmış tavuğu ızgara somonla değiştirmek gibi) sağlığınız için olumlu bir fark yaratacaktır. Hayvansal yağları rafine karbonhidratlarla değiştirmek (kahvaltı pastırmasını çörekle değiştirmek gibi), kalp hastalığı riskinizi azaltmaz veya ruh halinizi iyileştirmez.

Etiketleri okuyun. Üreticiler, sağlıklı olduğunu iddia eden yiyeceklerde bile, paketlenmiş yiyeceklerde genellikle büyük miktarda şeker veya sağlıksız yağ sakladığından, yiyeceğinizin içinde ne olduğunun farkında olmak önemlidir.

Yemekten sonra nasıl hissettiğinize odaklanın. Bu, sağlıklı yeni alışkanlıklar ve tatlar geliştirmeye yardımcı olacaktır. Yediğiniz yemek ne kadar sağlıklı olursa, yemekten sonra o kadar iyi hissedersiniz. Ne kadar çok abur cubur yerseniz, kendinizi rahatsız, mide bulantısı veya enerji tükenmiş hissetme olasılığınız o kadar yüksek olur.

Bolca su iç. Su, atık ürünleri ve toksin sistemlerimizi temizlemeye yardımcı olur, ancak çoğumuz susuz bir yaşam sürüyoruz – bu da yorgunluğa, düşük enerjiye ve baş ağrısına neden oluyor. Susuzluğu açlıkla karıştırmak yaygın bir durumdur, bu nedenle iyi susuz kalmamak, daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Ilımlılık: herhangi bir sağlıklı diyet için önemli
moderasyon nedir? Özünde, sadece vücudunuz kadar yemek yemek anlamına gelir.

X