Sumak Yorumlar

SUMAK
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Sumak Bitkisinin Diğer İsimleri:

Sumak, Rhus Coriaria.

+ Sumak Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Tanen sebebi ile kabız yapıcı ve hafif antiseptik yani mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle ağız ve boğazın mikrobik hastalıklarında su ile kaynatılıp gargara yapılabilir. Ayrıca damarları büzerek kanama durdurucu ve ateş düşürücü etkilere de sahiptir. Bu etkiler için 100 gr sumak, 1 lt kaynar suda 10 dk demlenir, dâhilen günde 3 bardak içilir ve gargara olarak kullanılır. Kökler ve dal kabukları şeker hastalarında ve idrar söktürücü olarak kullanılır. İshal durdurucu özelliğe de sahiptir. 50 gr kuru bitki 1 lt suda kaynatılır ve günde 2 fincan içilir.

+ Sumak Bitkisinin Kullanım Şekli:

Kuru yaprakları dövülerek ufalanır ve yaprak damarları ile çöpler ayrılır. Sumak tıbbi amaçlarla kullanım dışında, deri ve boya sanayinde, ayrıca mükemmel ekşi bir baharat olarak bilhassa kebap ve lahmacun lokantalarında katkı gıdası olarak kullanılır.

+ Sumak Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

3 metreyüksekliğinde, sarımsı yeşil çiçekleri olan, esmer kırmızı meyveli bir çalı türüdür. Güney Avrupa, Anadolu, Arap yarımadası kuzeyinde ve Hindistan’da yetişmektedir.

+ Sumak Bitkisinin İçindeki Maddeler:

Sumak içerisinde, tanen, şekerler, mum, flavon glikozitleri, sitrik, malik ve tartarik asitler bulunmaktadır.

+ Sumak Bitkisini Toplama, Kurutma:

Sumak yaprakları yaz aylarında toplanarak demetler halinde kurumaya bırakılır.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X