Yerba Mate, Mate Yaprağı, Paraguay Yorumlar

MATE YAPRAĞI, YERBA MATE, PARAGUAY, PARAGUAY ÇAYI
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+Mate Yaprağı Bitkisinin Diğer İsimleri:

Mate Yaprağı, Yerba Mate, Paraguay Çayı.

+ Mate Yaprağı Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Vücuttaki yağ emilimini engelleyici özelliği vardır, çünkü içerisinde triterpen saponinler bulunmaktadır. Mate Yaprağı ayrıca yağların hızlı yakılmasını sağlar. Mate Yaprağının vücuttan su atımını kolaylaştırıcı etkisi vardır ve vücuttan ödem gidermede etkilidir. Mate yaprağı sindirimi kolaylaştırır.

+ Mate Yaprağı Bitkisinin Kullanım Şekli:

Mate yapraklarını kaynar suya değil kaynadıktan sonra 3-4 dk oda sıcaklığında soğumuş sıcak suya atılmalıdır. Yaprakları attıktan sonra 2-3 dakika demlenmesi yeterlidir.

+ Mate Yaprağı Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilmesi oldukça kolay olup herhangi bir özel itinaya gerek yoktur. Vatanı Latin Amerika’nın Güneyi olup başta; Güney Brezilya, Kuzey Arjantin, Peru ve Uruguay’da yetişir ve de yetiştirilir. Tabiatta yabani olarak yetişen Mate ağacı 10- 20 mmboyunda iken özel olarak çay yapımında kullanmak için yetiştirilen Mate ağacının boyu ise sadece 2- 5 mmbüyüklüğünde olur. Yaprakları ters yumurta şeklinde, 4- 8 cm genişliğinde, 10- 20 cm uzunluğunda, kenarları hafif kertikli, üst yüzeyi koyu ve alt yüzeyi açık yeşil renklidir. Çiçekleri çok küçük ve topluca bir demet gibi bir arada ve yaprak saplarının dibinde bulunur ve de bir dalda 30-50 çiçek olabilir. Çiçeklerin taç yaprakları oldukça küçük, beyaz renkte, genellikle 4 adet olup, ortada yeşilimsi bir göbek bulunur. Göbek zamanla büyüyerek meyveye dönüşür. Meyveleri önce yeşil iken olgunlaştıkça siyahlaşır, küre şeklinde, mercimek büyüklüğünde olup içinde 4-7 adet çekirdek bulunur.

+ Mate Yaprağı Bitkisi İçindeki Maddeler:

Coffein, Thcobromin, Thopyllin, rutosid kâmpferolglikozit, Quercitringlikozit, İzoquercitringlikozit, Ursolasidi, Oleonolasid, Metasaponin, Vitaminlerden; B1, B2, B3, B6 ve C vitamini, Ayrıca Saponinler ve az miktarda eterik yağ içerir.

+ Mate Yaprağı Bitkisi Toplama, Kurutma:

Kararmaması için özel silindirlerde 350-400 derecede 20-30 saniye kavrulması veya 60-80 derecede 5-6 sa sıcak hava ile kavrulur. Bu işlemler tecrübe gerektirdiğinden hayli zor bir iştir.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X