Zerdeçal, Hint Safranı Yorumlar

HİNT SAFRANI, ZERDEÇAL, ZERDEÇÖP
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Zerdeçal Bitkisinin Diğer İsimleri:

Zerdeçal, Hint Safranı, Zerdeçöp, Sarı Boya, Kurkuma.

+ Zerdeçal Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Sinirleri uyarır. İltihap gidericidir. Mideyi kuvvetlendirir. Nekahat devresini kısaltır. Gaz ve idrar söktürücüdür. Zerdeçal karaciğer için yararlıdır. Verem gibi hastalıklarda faydalıdır. Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır. Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır. Vücutta biriken zehirli maddeleri atar. Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır. Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır. Karaciğer hastalıkları, sarılık ve vereme karşı faydalıdır. Deneysel çalışmalarda zerdeçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir. Karaciğeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder. Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır. Antioksidan etkilidir. Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür. Curcumin kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliği vardır. Yapılan araştırmalarda cilt, kolon ve göğüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın Kistik fibroz tedavisinde önemli fayda sağlayabileceği gösterilmiştir. Acımsı tatlıdır. Ayrıca geleneksel tatlımız zerde de kullanılan bir baharattır.

+ Zerdeçal Bitkisinin Kullanım Şekli:

Kullanılan kısımları meyveleridir. Kurutularak toz haline getirilip veya suda kaynatılarak tüketilir. İçerdiği sarı boya nedeni ile çiğnenirse tükürüğü sarı renge boyar.

+ Zerdeçal Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Anavatanı Doğu Hindistan olan Zerdeçal yurdumuzda yetiştirilmez. Zencefilgiller familyasından boyuna yükselen, çok yıllık bir bitkidir. Yaprak sapları iki bölümden oluşur. Birinci kısmı gövdeyi saran kısım, ikinci kısım gövdeden ayrılan kısımdır ve takriben bir metre uzunluğundadır. Yaprakları 50-80cm uzunluğunda 20-40cm eninde oval şekilde, kenarları dalgalı, ortada ana damar ve ondan paralel olarak uzanan yan damarlardan oluşur. Ve koyu yeşil renklidir. Çiçek sapı 10- 20 cm uzunluğunda olup üzerinde altın sarısı veya sarı renkli üçlü taç yapraktan meydana gelir. Gerisi koni olup ortada bir döllenme tozluğu bulunur ve sarı renklidir. Kökleri ana ve yan köklerden oluşur, ana kök yumru şeklinde, yan kökler parmak kalınlığında, yer elması şeklinde, dışı kahverengimsi içi sarı veya kırmızımsı sarı renktedir.

+ Zerdeçal Bitkisi İçindeki Maddeler:

Eteryağ türevleri %3-5 oranındadır. Suda eriyebilen sarı boya en önemli maddesidir. Ayrıca uçucu yağ ve reçine de içerir.

+ Zerdeçal Bitkisi Toplama, Kurutma:

Tropik iklimde yetişen bir bitki olduğundan Türkiye’de yetişmez, fakat Akdeniz ve Ege bölgesinin sıcak yörelerinde kışın içeri alınarak yetiştirilebilir. Süs bitkisi olarak yetiştirilen pembe çiçekli zerdeçal soğuğa dayanıklı olduğundan sıcak bölgelerde içeri almaya gerek kalmaz. Aralık Ocak aylarında (yaprakları solduktan sonra) kökleri sökülerek çıkarılır, yıkanır, 30-45 dakika haşlandıktan sonra güneşte kurutulur.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X