Acı Çehre (Buckthorn Berry) Yorumlar

ACI ÇEHRE MEYVE TOHUMU
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Acı Çehre Meyve Tohumu Diğer İsimleri:

Acı Çehre (Rhamnus Catkhartus) Buckthorn Berry..

+ Acı Çehre Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Acı çehre, metabolizmayı hızlandırır, toksinleri vücuttan atılmasında yardımcı olur. Vücutta biriken yağların yakılmasında yardımcı olur. Selülit oluşumunu engeller, tokluk hissi vererek fazla yemek yemeği engeller. Aynı zamanda vücutta biriken mikroplarla savaşır. Kabızlık problemi çekenler de bunu kullanabilir. Kabızlığı önleyici etkileri vardır. Ayrıca hazmı kolaylaştırır. Mide sıkıntılarını giderir. Yağ kaybını hızlandırır. Zekâyı ve beyni açar. Vücuda zihinde ve dinçlik kazandırır. Diyabet şeker hastası olanlar için de vazgeçilmez olan acı çehre, şeker seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bunlara ek olarak acı cehrenin günümüz teknolojisinin ve bilim adamlarının keşifleriyle kanser tedavisinde çok etkili bir bitki olduğunu, gözlemlemişlerdir. Acı çehrenin meyvesinden hazırlanan özel ekstra sayesinde, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyip bu korkunç ve kötü hastalığa karşı vücutta kullanılması gereken, en etkili silahlardan birisidir. Acı çehre, yiyecekler ile alınan yağların, midede emilmesini engeller ve mide tarafından emilim en aza indirilerek, yağ ve kalori olarak vücutta depolanmamasını sağlar. Kötü kolesterol ve trigliseridlerin atılımında etkilidir.

+ Acı Çehre Bitkisinin Zararları:

Çok büyük bir zararı bulunmamakla birlikte, ilacın idrar söktürücü ve müshil özelliği vardır. Su kaybı ile kilo verdirir ve bol bol su içilmesi gerekmektedir.

+ Acı Çehre Bitkisinin Kullanım Şekli:

Tok karnına 3-4 adet ılık su ile çiğnenerek veya yutularak içilir. Devam eden günlerde sabah akşam birer adet tok karnına kullanılır.

+ Acı Çehre Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Avrupa, Asya, Afrika, Britanya Adaları ve Fas da yetişen, 6- 8 metreboylanabilen ağaç formunda bir bitkidir. Yaprakları sarımsı ve yeşil renktedir. Meyveleri siyah, küresel ve sert bir yapıya sahiptir. Meyleri insanlar için zehirli etkiye sahiptir. Ancak bu meyler kuşlara aynı etkiyi göstermez ve kuşların dışkısıyla tohumlanır.

+ Acı Çehre Bitkisi İçindeki Maddeler:

İçerisinde acı çehre meyve tohumu bulunmaktadır.

+ Acı Çehre Bitkisi Toplama, Kurutma:

Acı çehre üretimi sonbaharda tohumla, yazın daldırmayla yapılır. Tohumlar sonbaharda olgunlaşır olgunlaşmaz soğuk seralara ekilir. Filizlenip elle tutulacak hale gelince saksılara alınarak sıcak seraya geçirilir. -1 5 dereceye kadar soğuğa dayanabilir. Güneşli ya da yarı gölge, nemli ve zengin toprakları sever.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X