Acı Elma Yabani Elma Yorumlar

ACI ELMA, YABANİ ELMA
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Acı Elma Bitkisinin Diğer İsimleri:

Acı Elma, Yabani Elma.

+ Acı Elma Yağının Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Acı elma yağı, gaz ve ter söktürücüdür. İdrar arttırıcı etkiye sahiptir. Antiseptik özelliğinden dolayı yara iyileştiricidir. Bebeklerin gaz atmasında yararlı bir yağdır. Bronşit ve astımda faydalıdır.

+ Acı Elma Yağının Kullanım Şekli:

Dâhilen yüksek miktarda kullanılması tehlikelidir ve çok dikkat edilmelidir. Günde bir fincana 2-3 damla damlatılarak içilmelidir. Hamile bayanlar ve çocuklar asla kullanmamalıdır. Bebeklerde gaz söktürücü olarak ayak tabanına sürerek kullanılmalıdır. Kesinlikle içirilmemelidir. Yara tedavisi için sorunlu olan bölgeye sürülür.

+ Acı Elma Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Acı Elma 30- 70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir. Karşılıklı olan beyaz keçeli yapraklıdır ve gümüş gibi parlamaktadır. Ülkemizde İzmir bölgesinde yetiştirilmektedir.

+ Acı Elma Bitkisinin İçindeki Maddeler:

Eterli uçucu yağlar, %30 Thujon, %5 Cineol, Linalol, Borneol, Salven, Pinen ve kafur, tanenler, triterpenoitler, flavonlar, östojen benzeri maddeler ve reçineli bileşikler içerir.

+ Acı Elma Bitkisini Toplama, Kurutma:

Bitki yaprakları çiçeklenme öncesi, Mayıs-haziran aylarında toplanır. Etken maddelerinin doruğa ulaştığı öğlen saatlerinde toplanan yapraklar, gölgeli ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanır.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X