Gilaburu

Gilaburu Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Gilaburu Nedir? 

Gilaburu bu günlerde adından sıkça bahsettiren ve oldukça sağlıklı olan bir bitkidir. Gilaburu kırmızı meyveleri olan bir ağaçtır. Bu meyveler Nohut büyüklüğündedir.

Çoğunlukla sonbaharda çıkan ve yetişen bir bitki olduğundan dolayı tadında biraz acımsılık vardır. Bu meyve Adoxaceae familyasındandır. Türkiye’de çoğunlukla kayseri civarında yetişir. 

Gilaburu

Gilaburu Ne İşe Yarar?

Gilaburu içerisindeki vitaminler ve mineraller sayesinde adından sıkça bahsettirmiştir. Bilim insanlarının da ilgisini çeken bu küçük meyve bir çok şeye yaramakta.

Gilaburu bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Başta kadınlar olmak üzere çoğu insanın sağlığına faydalıdır. 

Gilaburu Faydaları Nelerdir? 

Gilaburu içerisinde bol miktarda vitamin ve protein bulundurur. Bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Gilaburunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. İşte Gilaburu Faydaları; 

  • Gilaburu böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir. 
  • Gilaburu hemen hemen her yaş grubunda rastlanan astım hastalığını önler varsa da iyi gelir.
  • Gilaburu çoğunlukla yaşlılarda görülen romatizma ağrılarına da iyi gelmektedir. 
  • Gilaburu tansiyon düzeyini dengeler yükselen tansiyonu düşürür. 
  • Gilaburu Kabakulak hastalığını önler.
  • Gilaburu bozuk olan uyku düzenini düzeltir ve dengeye sokar. 

Gilaburu

Gilaburu Nerede Yetişir? 

Gilaburu meyvesi küçük olmasına rağmen oldukça sulu bir meyvedir. BU nedenle yetiştirilirken bolca suya ihtiyaç duyar ve çok sulanır. Fakat durum böyle olmasına rağmen Karadeniz Akdeniz gibi oldukça yağış alan bölgelerde yetişmemektedir.  

Çünkü gilaburu meyvesi suya ihtiyaç duyduğu kadar sıcak havaya da ihtiyaç duyar. Bu nedenle İç Anadolu bölgesinde yetiştirilir. Ülkemizde çoğunlukla Kayseri ver çevresinde hatta neredeyse tüm İç Anadolu bölgesinde yetişmektedir. 

Gilaburu Nereden Elde Edilir? 

Gilaburu her yerde bulabileceğiniz bir meyvedir. Ama Gilaburu şurubu bulmak veya satın almak istiyorsanız internet sitelerinde veya aktarlarda bulabilirsiniz. eğer inter sitesinde aramak ile vakit kaybetmek istemiyorsanız bizim sizler için daha önceden araştırdığımız internet sitesine bakabilirsiniz. 

Gilaburu Meyvesi

Gilaburu Şurubu Satın Almak İçin Tıklayın. 

X