Keraviye, Frenk Kimyonu, Nemse Kimyonu Yorumlar

FRENK KİMYONU, KERAVİYE, NEMSE KİMYONU
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Frenk Kimyonu Bitkisinin Diğer İsimleri:

Frenk Kimyonu, Keraviye, Nemse Kimyonu, Karaman Kimyonu.

+ Frenk Kimyonu Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Frenk kimyonu iştah açıcı, bağırsaklarda gaz giderici ve emziren annelerde sütü arttırıcı etkileri vardır. Bunlardan başka yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Solunum sistemi hastalıklarında da kullanım alanı olmasına rağmen, pratikte pek uygulanmaz. 50 gr. tohum, 1 lt. suda kaynatılarak günde 3 bardak içilir.

+ Frenk Kimyonu Bitkisinin Kullanım Şekli:

Baharat olarak kullanılmasının yanında, güneşte kurutulmuş meyveleri ve meyvelerinden damıtla ile elde edilen Frenk kimyonu yağı da tıbbi amaçlarla tüketilebilir.

+ Frenk Kimyonu Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

160 cm boyunda, Mayıs-Temmuz ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan, dağlık bölgelerde orman kenarları ve çayırlarda bulunan otsu bir bitkidir. Avrupa ve Türkiye’de de Doğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir.

+ Frenk Kimyonu Bitkisi İçindeki Maddeler:

Frenk kimyonu bitkisi içerisinde, sabit yağ, carvol ile limonen maddelerini taşıyan uçucu yağ içerir.

+ Frenk Kimyonu Bitkisi Toplama, Kurutma:

Olgunlaşması Hazirandan Eylül’e kadar sürer ve olgunlaşırken yan şemsiyeler olgunlaşmamış olur. Bu nedenle hasadı belirli sürelerle devam eder. Frenk kimyonu bitkisinin özelliğini kaybetmeden muhafaza edilmesi gerekmektedir. Demetler halinde baş aşağı asılarak, havadar bir yerde kurutmak en çok tercih edilen bir yöntemdir. Saklama sırasında bitkiye zarar veren üç etken vardır. Bunlar, rutubet, ısı ve ışıktır. Önlemek için bitki, serin, kuru ve karanlık yerlerde saklanması gerekmektedir. Bu bitki cam kavanoz içinde saklanmalıdır.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X