Selvi, Servi, Selvi Kozalağı Yorumlar

SELVİ, SERVİ, SELVİ KOZALAĞI
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Selvi Ağacının Diğer İsimleri:

Selvi, Servi, Selvi Kozalağı.

+ Selvi Ağacının Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Kozalakları tanen sebebiyle kabız, ayrıca damar büzücü etkiye sahiptir. Bu sebeple ishallerde ve kanama durdurucu olarak verilir. 30 gr. selvi 1 lt. suda kaynatılarak yemek aralarında birer fincan içilir. Bunların yanında büyük çocukların gece idrarlarını yapmalarına da etkili olacağı bildirilmiştir. Ancak etki mekanizması hakkında henüz bilgi edinilememiştir. Bunun için sabah akşam 1 fincan suya 30 damla olmak üzere selvi tentürü, 1 hafta süreyle kullanılır. ayrıca ateş düşürücü, terletici ve idrar söktürücü özellikleri de bilinir. Ayak kokularına karşı ayaklar selvi kozalağı suyu içinde dinlendirilir. Haricen kullanımda diğer bir alan da basurlardır. Damar büzücü olması dolayısıyla bir müddet şikayetleri azaltabilir. Selvi özü ile hazırlanmış merhemler veya selvi çayı pansuman şeklinde kullanılır. Selvi yağı öksürüklü hastalıklarda göğsü yumuşatır.

+ Selvi Ağacının Kullanım Şekli:

Yaprakları ve genç dalarlından su buharı damıtması ile elde edilen oleum cupressi yani selvi yağı ve olgunlaşmamış yeşil renkli kozalakların su ile kaynatılmasıyla elde edilen selvi suyu şeklinde kullanılır.

+ Selvi Ağacının Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

Kışın yapraklarını dökmeyen, Nisan-Mayıs aylarında çiçek açan, ülkemizde özellikle mezarlıklarda yetiştirilen 20 metrelik bir ağaçtır. Servigiller familyasından olup, ülkemizde, Toros dağları başta olmak üzere İstanbul, İzmir ve Bursa civarında rastlamak mümkündür.

+ Selvi Ağacının İçindeki Maddeler:

Kozalakları tanen, yaprak ve genç dalarlı uçucu yağ bakımından zengindir. Uçucu yağda pinen, furfural, cadinen, cedrol bulunur.

+ Selvi Ağacı Hasat Zamanı Ve Usulü:

Yeşil kozalaklar kışın toplanır. Güneşte kurutulur. Ormanlık alanlarda ve mezarlıklarda bulunur.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X