yaki-otu-nedir-faydalari

Yakı Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Yorumlar

Yakı otu bitkisi daha önce belki duydunuz. Sizlere bu yazımızda yakı otu bitkisinden bahsedeceğiz. Yakı otu nedir? ne işe yarar? faydaları nelerdir? birlikte bakalım. Kırmızı  ve pembe renkte narin bir bitki gibi görünse de etkileri oldukça büyük farklı özel bir  bitkidir.Yakı otu küçük çiçekli söğüt otu olarak da bilinir, latince ismi Epilobium  parviflorum’dur. Yakı otu bitkisinin ana vatanı Avrupa ve Amerika kıtasıdır ve yaklaşık 160  çeşit yakı otu bitkisi bulunmaktadır.

Yakı Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Yakı otu neye iyi gelir? Faydaları nelerdir diye baktığımızda yakı otunun oldukça önemli etkileri olduğunu bilmekteyiz. Yakı otu ne işe yarıyor, faydaları neye iyi geliyor ve nasıl tüketilir bunlara birlikte bakalım.

-Yakı otunun prostat sorunlarında oldukça  olumlu etkileri olduğunu bilmekteyiz. Yakı otu ayrıca cilt bakımı için önemli bir rol  oynamaktadır. Sivilce, akne gibi cilt sorunlarında antioksidan ve iltihap giderici  özellikleri bulunmaktadır.

-Pretoria Üniversitesinde yapılan araştırmalarda yakı otunun prostatit(BPH) ve idrar yolu  iltihaplarına olumlu yönde etki ettiği bilinmektedir. Erkeklerde 40’lı yaşlardan sonra kandaki testosteron seviyesi azalmaya başlar ve bu durum saç dökülmesine saç beyazlamasına  yol açar. Araştırmalar yakı otu(söğüt otu) bitkisinin bu durumları gidermek konusunda  oldukça başarılı etkiler gösterdiğini ispatlamıştır.

yaki-otu-faydalari

-Prostat büyümesi sonucu cinsel performansta azalmalar oluşmaktadır. Prostat büyümesi  çözüldüğünde cinsel performansda da artış  görülebilmektedir.

-Yakı otu bunların dışında böbrek, üretra ve mesane gibi ürogenital sistemlerde oluşan  iltihaplarda, özellikle kadınlarda görülen idrar yolları enfeksiyonlarında iltihabı  kurutmaya yardımcı olur.

-Yakı otu öksürüğü gidermeye ve astım hastalarında rahatlamaya imkan sağlar.

yaki-otu-ne-ise-yarar

Yakı Otu Nasıl Kullanılmalıdır

Yakı otu kullanımında çiçeğin kurutulmuş hali çay olarak tüketilmektedir. Kurutulmuş yakı otu çiçeği kaynayan suya atılarak 5 dakika kısık ateşte demlenmesi beklenir. Kullanmadan önce uzman onayı almanızı ve gereğinden fazla tüketmemenizi tavsiye ederiz.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

yakı otu zararları, yakı otu mucizesi, yakı otu çayı nasıl yapılır, yakı otu prostat iltihabı, yakı otu ekstraktı, yakı otu tohumu, yakı otu mesane, yakı otu saç, Epilobium parviflorum, şeyhi şifa yakı otlu macun, şeyhi şifa macun yakı otlu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X