Yeşil Çayın Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Yorumlar

Güzellik ve sağlık yüzyıllar boyunca iç içe geçmiş iki muhteşem hazine insanlık için. Filozofların, düşünürlerin ve bilim adamlarının hep daha iyi ve daha sağlıklı bir yaşam için araştırmalar yaptıkları ve güzelliğin, kalıcı güzelliğin nasıl mümkün olacağı konusunda uzun yıllar çalıştıkları hepimizin malumu. Bizler bu gelişmeleri takip ede duralım fakat bir yandan da faydası, kalitesi ve muhteşem şifa kaynağı olması hasebiyle çayların şahı olmaya hak kazanmış ve tescillenmiş yeşil çayın ne olduğunu tekrar bakalım. Yeşil çayın tarihinden başlayacak olursak Bir rivayete göre 5000 yıl önce Çinde bir imparatorun kaynayan suyuna düşmüş ve kaderi değişmiş. O zamandan bu zamana kadar çeşitli rahatsızlıkları iyileştirmekle kalmamış neredeyse gençleştiren bir güzellik maskesi gibi hepimize enerji ve canlılık vermiş.

Araştırmalar yeşil çayın faydaları nda son aşamada yeşil çayın zararlı hücrelerin yayılmasını engelleme ve yavaşlatmada olumlu etkisi olmakla birlikte bazı bilimsel araştırmaların kolesterolü ve tansiyonu düzenlemeye yardımcı olduğu, yağ yakılmasına da imkan sağladığı ayrıca bunamayı yavaşlattığı yönünde olumlu sonuçları olduğu bilinmektedir. Faydalarını maddeleyecek olursak; güçlü bir antioksidandır,  kalp sağlığına iyi geldiği bilinmektedir, kan basıncını düşürmeye yardımcıdır, diş çürüklerini önlemeye imkan sağlar, diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlama konusunda etkilidir, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır, sağlıklı kilo vermeye destek olur, bağışıklık sistemini güçlendirmede olumlu etkileri vardır, sayıları azımsanmayacak ölçüde fazla insan gruplarıyla yapılan araştırmalar yeşil çayla ilgili heyecan verici olumlu sonuçlar vermektedir. Fakat bu araştırmaların neredeyse tamamı yeşil çayın günlük olarak kullanıldığı Asya ülkelerinde yapılmıştır. Bu da araştırmaya katılan insanların daha fazla balık tüketmesi ve yemeklerinde soya kullanması nedeniyle batı toplumlarından farklı sonuçlar elde edilebileceği ihtimalini ortaya koymaktadır. Bilim çevrelerinin birleştiği ana nokta ise yeşil çayın güçlü antioksidan etkisiyle, çeşitli hastalıklara ve var olan hastalıkların yayılmasına neden olan serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olmasıdır.

Yeşil Çay ve Zayıflama: Hepimizin merakı, zayıflama üzerine etkisi konusunda yapılan araştırmaların yeşil çayın açlık hissini bastırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve güçlü antioksidan etkisiyle yağı parçalayarak birikime engel olduğu yönünde sonuçları bulunmaktadır. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı engelleyen yeşil çay bu sayede kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Tabii kilo vermek için yeşil çay tek başına yeterli değildir. Etkisini arttırabilmek için düzenli egzersiz yapmak ve tüketilen kalorilerin kontrol edildiği bir beslenme programını takip etmek gereklidir.

Yeşil Çay, böbrekler tarafından salgılanan ve hipertansiyonun ana nedenleri arasında yer alan anjiyotensin dönüştürücü enzimin (angiotension converting enzyme – ACE) etkileri yeşil çayla hafifletilebiliyor. Buna bağlı olarak kan basıncı normal seviyelerinde seyrettiği için kalp krizi ve inme riskini düzenli yeşil çay tüketimi ile azaltmaya yardımcı olmak mümkün. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılmış ve yayınlanmış bu araştırmalarda yeşil çay, çay olarak değil yeşil çay özü olarak kullanılmış.

Yeşil Çay, damar tıkanıklığına yol açan yağların birikmesini engellemeye yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda tromboz olarak bilinen anormal kan pıhtılaşması nedeniyle görülen damar tıkanıklığı riskini de azaltmaya yardımcı takviye edici gıdadır.

Yeşil Çayın Antioksidan Etkisi, yeşil çay içinde bulunan ve bir antioksidan olan madde serbest radikallerin temizlenmesine olanak sağlıyor. Bu antioksidanlar yeşil çayda daha konsantre çünkü yeşil çay yaprakları siyah çaya göre daha az işleniyor.

Zararlı Hücreler ve yeşil çay, insanlar üzerinde yapılan araştırmalar günde 2 bardak yeşil çay içmenin zararlı hücrelerin gelişimini engellemeye yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak bu çalışmaların sayısı henüz yetersiz olarak kabul edilmektedir. İlk çalışma; 500 Japon kadın üzerinde yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre ameliyat öncesi ve sonrası arttırılan yeşil çay tüketiminin zararlı hücrelerin nüks etme oranını düşürdüğü belirlenmiş.

Diş Sağlığı ve Yeşil Çay, diş çürümesinin ana nedeni olan diş yüzeyinde biriken ve plak tabakası oluşturan bakterilerin düzenli yeşil çay tüketimiyle azaltılabildiği çeşitli araştırmaların sonucu olarak bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Yeşil çay bakteri birikimini engellediği gibi diş eti hastalıklarıyla mücadelede etkin bir yöntem olarak yıllardır kullanılmaktadır.

Günümüzün en popüler içecekleri arasında alan yeşil çay dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecektir.

Yeşil çayın zararları

Doz aşımı belirtileri günde 4 ile 6 bardak arasında yeşil çay içmek baş ağrısı, sinirlilik, uyku sorunları, düzensiz kalp atışı, baş dönmesi ve kasılmalara neden olabilir.

Hamilelik ve Emzirme Sırasında Sorun : hamilelik ve emzirme döneminde günde 2 bardak yeşil çay içmek bebeğin tehlikeye düşmesine neden olabilir. bu nedenlerden dolayı hamileyken yeşil çay tüketmek için doktora danışılması gerekmektedir.

 

Yeşil çay aşağıdaki ilaçlarla etkileşime geçebilir ve etkilerini arzu edilmeyen boyutlarda azaltabilir veya yükseltebilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız yeşil çay içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kalp ritmini düzenleyen ilaçlar
Beta-lactam antibiyotikler
Diazepam (Valium) ve lorazepam gibi anksiyete ilaçları
Yüksek tansiyon ve kalp ilaçları
Kan inceltici ilaçlar ve aspirin
Kemoterapi ilaçları
Clozapine (Clozaril)
Ephedrine
Lityum
Bazı antibiyotikler
Doğum kontrol hapları

Bize Bu Kelimlerden Ulaştınız

yeşil çayın faydaları ve zararları ,yeşil çayın faydaları zayıflatırmı, yeşil çayın faydaları ibrahim saraçoğlu, yeşil çayın faydaları günde kaç bardak içilmeli, yeşil çayın zararları, yeşil çayın cilde faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X