Guava Nedir ? Nerede Yetişir ? Faydaları Nelerdir ? Yorumlar

Guava adını duymaya pek alışık olmadığımız ama son zamanların en gözde meyvelerinden biri. Guavayı ayrıcaklıklı kılan pek çok özellik var. Onun için
aslında süper meyve olarak da anılıyor.Portakalın kat kat üstünde C vitamini bulunduran guava bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli görevlere sahip. Anavatanı Uzak doğu ve Orta Asya olan guava ülkemizde de yetiştirilmeye başlandı.

Guava Nerede Yetişir?

Tropik ve yarı tropikal meyve guava olgunlaştığında rengi ve kokusu değişiyor. 100’e yakın çeşidi bulunan meyve Pembe Guavalar, Beyaz Guavalardan daha yumuşaktır ve olgunlaştıklarında parlak sarıya dönüşürler, daha kuvvetli bir kokuya ve tada sahiptir. Bu nedenle reçel ve meyve suyu yapımında kullanılır.

Sıcaklık yüksek olduğu zaman meyve daha lezzetlidir ve çok güzel kokar fakat çok tatlı değildir. Yine de Meyve suyu ve reçel olarak çok lezzetlidir.

Guava üzerine çalışan bilim insaları tüm faydalarını henüz keşfetmiş değil fakat Doktor Manoj K. Ahuja bu bitkinin içerisindeki bileşenlerin prostat rahatsızlıklarına yakalanma riskini hatırı sayılır şekilde azalttığı yönünde görüş bildirmiş ve göğüs hastalıklarında zararlı hücrelerin büyümesini engellemeye yardımcı olduğunu aktarmış.

Guava yüksek lif oranına sahip bu da demek oluyor ki hem bağırsak rahatsızlıkları hem metabolizmanın düzenine olumlu etki ediyor.Düşük glisemik
endeksiyle şekeri yüksek kimseler için de farklı takviye edici besin alternatifi sunuyor.

Yoğun ve hızlı iş hayatının getirdiği olumsuz etkilerden biri de kemiklerimiz oluyor. Kemik ve kaslarımızın güçlenmesi için magnezyum oranı yüksek besin gurubuna guava da dahil oluyor ve magnezyum ihtiyacını karşılıyor.

Guavanın folat minerali içerdiğinden dolayı da uzak doğu ülkelerinde doğurganlığı artırdığı ve bebek sahibi olmak isteyen adaylara sık tükettirildiği
bu meyvenin bilinen faydaları arasında.

Guava aynı zamanda vücudun sodyum potasyum dengesini sağlayarak kan basıncını düzenlemeye yardımcı oluyor ve hipertansiyon hastalarına iyi bir doğal besin kaynağı oluyor.

Guava A vitamini bakımından da zengin bir içeriğe sahip. Guava üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar gözlerdeki bozulmayı engellediği yönünde bulgulara rastlamışlar. Görmeyi daha iyi bir düzeye getirdiği ve katarakt gibi bazı göz rahatsızlıkların ilerlemesini durduruyor.

Guava gelişim aşamasındaki bebeklerin sinir sistemlerinin sağlıklı oluşabilmesi için gereken folik asit ve B9 vitamini için iyi bir kaynak.

Guava, akneye neden olan bakterileri öldürerek daha temiz bir cilt yapısına kavuşmayı sağlar.

Guava Nasıl Tüketilir?

Egzotik bir meyve olan guava, dilerseniz kahvaltılıklarla dilersenizde çok tatlılarda da kullanabileceğiniz guavayla cheesecakeler, sorbeler veya mini
meyveli tartlar yapabilirsiniz. Bunlara ayrıca smoothies, meyve suları ve meyve salatalarını da ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X