Ayva Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Yorumlar

Dört mevsimin güzelliğini nimetlerini ve faydalarını en iyi şekilde yansıtan ülkemiz pek çok şifalı bitkiyi bereketli topraklarında barındırıyor ve yetiştiriyor. Bitki meyve ve sebze bakımından oldukça zengin bir ülkede yaşıyor olmak her anlamda güzel. Yeni yeni tatlar aromalar ve pek ok faydaları ile beraber tadılmayı bekliyor. Ayva yaprağı da bunlardan biri. Özellikle büyüleyici kokusuyla evimizi odamızı ve ya bulunduğu yeri mis gibi kokutarak büyülüyor ve seratonini artırıyor. Şimdi bu kokusuyla gündemde olan fakat faydalarını pek de bilmediğimiz bu narin yaprağı yakından inceleyelim.

Kış mevsiminin meyvesi olan ayva Türk mutfağında tatlılar ve çeşitli sunumlarıyla zaten tüketilir.Ayva Reçeli, Ayva tatlısı, Ayva hoşafı bunlardan sadece birkaçı. Ayva kalsiyum ve C vitamini açısından zengin bir meyvedir. 100 gram ayvanın içerisinde 15.3 gram Karbonhidrat, 11 miligram Kalsiyum, 0.7 miligram Demir, 4 miligram Sodyum, 197 miligram Potasyum, 17 miligram Fosfor, 40 miligram A Vitamini, 15 miligram C Vitamini bulunmaktadır.
Ayvanın bu içeriği pekçok fayda sağlarken Ayva yaprağı çayının faydaları da aynı şekilde şifalı bir içecek olarak zihnimizde yerini alır.

Bilinen faydaları arasında karaciğeri temizlemesi bulunur. Ayva yaprağı ile hazırlanan çay tam bir karaciğer dostudur. Karaciğerin temizlenmesini sağladığı için düzenli çalışmasına da yardımcı olur.

Ayva yaprağı C vitamini deposudur. İçeriğindeki C vitamini sayesinde kış günlerinin koruyucu çayı olmaya adaydır. C vitamininin en bilindik özelliği soğuk algınlıklarına karşı koruyucu etki göstermesidir.

C vitamini, antioksidan vitaminler grubunda yer aldığı için ayva yaprağı çayı aynı zamanda anti-agening etkilidir. Yaşın ilerlemesi ile oluşan kırışıklıkların artmasını ve oluşumunu önler. Daha sağlıklı görünen, ışıltılı bir cilde sahip olmayı kolaylaştırır. Cilt bakımını ayva yaprağı çayı ile destekleyerek parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Ayva yaprakları A vitamini yönünden zengindir. Ayva yapraklarıyla hazırlanan çay sayesinde aynı zamanda göz sağlığını da koruyabilirsiniz.

Bu çay içeriğindeki vitaminler dışında bakır, demir ve potasyum minerallerini de bulundurur. İçeriğindeki demir sayesinde B vitamininin işlerliğini sağlar, kalsiyum emilimine yardımcı olur. Ayrıca çeşitli enzimlerin üretiminde rol oynamaktadır.

Meyvenin yaprağıyla yapılmış çayın tüketimi sayesinde bronşit tedavisi desteklenir. Hızlı bir iyileşme sağlanır.

Ayva yaprağı çayı aynı zamanda öksürüğe de iyi gelir. Öksürüğün henüz yeni başladığı dönemlerde düzenli şekilde tüketilirse öksürük ilerlemeden önlenmiş olur.

Ayva yaprağı çayının ishali kesme özelliği bulunmaktadır. Bu çayın kür şeklinde tüketildiği durumlarda inatçı ishali keser ancak bu kez de kabızlığa karşı
dikkatli olmak gerekir.

Stresin yoğun olduğu dönemlerde ayva yaprağı çayı ile rahatlamak ve stresten uzaklaşmak mümkündür.

Uyku problemi oldukça zorlu bir süreçtir ve kişileri çok yıpratır. Bu nedenle de bu zorlu sürecin atlatılması için papatya çayı kadar etkili olan ayva yaprağı çayı denenebilir. Bedeni rahatlatarak uykuya geçişi kolaylaştırır.

Farklı hastalıkların tedavisinde adında söz ettiren, üstelik oldukça etkili bir tedavi aracı olan ayva yaprağı çayı boğaz iltihaplanmasına karşı oldukça etkili bir çaydır. Hem boğazı yumuşatır hem de iltihabın dağılmasını sağlar.

Serinletici olduğu bilinen ayva yaprağı çayı sayesinde vücudun ısısını düşürebilirsiniz.

Bu çay bağırsakları temizleyen bir antioksidandır. Bağırsaklarda oluşan zararlı bakteriler ve parazitleri temizleyerek bağırsak florasını düzenler.

Tıpkı bağırsaklar gibi mideyi de temizleme özelliği vardır.

Bu meyvenin çayı düzenli şekilde tüketilirse kan değerlerinde yükselme görülür. Kansızlık sorunu olanlar için ayva yaprağı çayı içmeleri tavsiye edilmektedir.

İdrar yollarında oluşmuş iltihapları kurutarak iyileşmeye imkan sağlar.

Bu meyvenin yapraklarının çayı kalp ağrılarına iyi gelmektedir.

Yüksek tansiyon sorunu olan hastalar için de ayva yaprağı çayı uygun olmayabilir. Ayva çayı düzenli tüketildiğinde tansiyon değerlerini yükseltebilmektedir.

Eğer bitki çaylarının herhangi bir sağlık sorununuz için sakıncalı olup olmayacağından emin değilseniz, çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmanız
gerekir. Bitki çayları doğal içecekler olsa da içerdikleri maddeler açısından sağlığınıza dokunacak özellikte olabilirler.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl İçilmelidir?

Ayva yaprağı çayı nasıl yapılır? Ayva yaprağından hazırlanan çay keskin sert bir içime sahiptir. Bu nedenle genellikle tatlandırılarak içilir. Ancak tatlandırma işlemini şekerle yapmak yerine pekmezle yapmanız önerilir. İsterseniz pekmez yerine bal da kullanabilirsiniz. Ancak bu çayın tadıyla en uyumlu besin maddesi pekmezdir. Ayrıca ıhlamur ile birleştiğinde hem kokusu, hemde tadı ile muhteşem bir ikili olmaktadır.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız: ayva yaprağı çayı nasıl yapılır, ayva yaprağı çayı hamilelikte içilirmi, ayva yaprağı çayı bebeklere verilirmi, ayva yaprağı çayı ibrahim saraçoğlu, ayva yaprağı ve ıhlamur çayının faydaları, taze ayva yaprağı çayı, ayva yaprağının zararları, ayva yaprağı çayı nasıl yapılır

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X