Hamilelik ve Siyatik Yorumlar

Bekleyen bir anne için, hamilelik sırasında siyatik 9 aylık sürelerinin bir daha rahatsız edici yönü olabilir. Bununla birlikte, hamile kadınlarda siyatik ağrı oldukça yaygındır ve bu acı verici ve can sıkıcı durumun çözümü için birçok etkili yol vardır.

Siyatik Nedir?

Siyatik, sırtınızdaki disklerden birinin herniasyonu başladığında ortaya çıkabilen siyatik ağrı için daha resmi bir isimdir. Bu halkaların yumuşak merkezi, omurun sert dış halkasını geçmeye zorlarken, yakın sinirlere baskı uygulayarak ağrıya neden olabilir. Siyatik sinir, vücudun en uzun siniri olur, bacaklardan ve kalçalardan yukarı doğru uzanır, ardından sırtın alt kısmına geri döner. Bir disk herniasyonu olduğunda, bu sinire baskı uygular ve kalçalar, bacaklar, sırt ve ayaklardan ağrıya neden olabilir.

Hamilelik sırasında, siyatik hemen hemen her kadın da başka bir noktaya etki eder. Bu, disklerinizden birinin herniasyonu olduğu anlamına gelmeyebilir, fakat bu, vücudunuzdaki bu önemli sinire baskı uygulandığı anlamına gelir. Tüm kadınlar, hamilelik sırasında, iltihaplanma veya hamilelik ağırlığını hızla artırma zorluğundan dolayı bir çeşit sırt ağrısı yaşayacaklar, ancak siyatik ağrısı biraz daha farklı ve daha odaklanmış durumda.

Hamilelik sırasında siyatik belirtileri

Hamilelik sırasında siyatik belirtileri normal insanlar için siyatik belirtilerine benzer ve aşağıdakileri içerir:

Keskin, alt sırt, kalça, kalça, uyluk ve ayak ağrıları

Bacağın ya da bacağın bölümlerinde uyuşma

Vücudun ve bacağın bir tarafında donuk, sürekli bir ağrı

Uzun süre ayakta dururken veya otururken ağrı

Hamilelik sırasında siyatik nedenleri

Hamilelik sırasında siyatik, diğerleri arasında kilo alımı, piriformis sendromu, herniasyonlu disk ve eklem sorunları gibi bir dizi şeyden kaynaklanabilir.

Kilo Almak: Hamilelik sırasında kilo almak normal, doğal ve sağlıklıdır, ancak ekstra kilo alımı eklemleriniz ve kemikleriniz üzerinde ekstra stres ve zorlanma ile gelir, bunlardan bazıları siyatik sinir üzerinde baskı oluşturan iltihaplanmalara yol açabilir.

Eklem Sorunları: Geçmişte eklem rahatsızlıkları veya başka yaralanmalar varsa, alt sırtındaki iltihaplanma daha yaygın olabilir ve hamilelik sırasında siyatik riski daha yüksektir.

Hamilelik sırasında Siyatik için Öneriler

Neyse ki, hamilelik sırasında siyatiğin ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında, hamilelik uzanımları, yoga, ayaklarınızı kaldırma, yüzme, daha az ayakta durma, sıcak ve soğuk terapi, doğum öncesi masaj veya bazı ağrı kesici jeller gibi potansiyel olarak kronik siyatik ağrısı için birçok çözüm önerisi vardır.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: hamilelikte siyatik siniri, hamilelikte siyatik, hamilelikte siyatik ağrılar, hamilelikte siyatik ağrısı, hamilelik siyatik, gebelikte siyatik ağrısına ne iyi gelir, gebelikte siyatik ağrı, gebelikte siyatik agrisi cekenler, hamilelikte siyatik belirtileri, hamilelikte siyatik egzersizleri, hamilelikte siyatik nasıl geçer, hamilelikte siyatik ağrısına ne iyi gelir, hamilelikte siyatik nedir, gebelikte siyatik nedir, hamilelikte siyatik neden olur, gebelikte siyatik sinir sıkışması, gebelikte siyatik sinir, hamilelik ve siyatik, gebelikte yaşanan siyatik için çareler

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X