Kale Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

KALE BİTKİSİ NEDİR?

İsmi biraz tuhaf olsa da oldukça popüler olarak tüketilen bir sebzedir. Kara lahananın benzeri olan kale bitkisi isminin hakkını vermekte. Tıpkı ismi gibi vücudu adeta kale gibi korumaktadır. Yüksek oranda lif içermektedir. Sindirim sistemi dostudur. Hem sindirimi düzenler hem de metabolizmaya katkı sağlar. K vitamini içermesi sebebi ile bağırsakları temizler. Yüksek oranda kalsiyum içermektedir. Bu yüzden kemik ve diş gelişimine fayda eder. Bu sayede kırılma veya kemiklerde sıvı kaybını önler. İçeriğindeki yüksek demir sayesinde kansızlığa da iyi gelmektedir. Hem kansızlığa iyi gelir hem de kan basıncını düzenler.

Aynı zamanda zihinsel gelişimimde de etkilidir. İleriki yaşlarda görülecek olan hafızlık kaybını engeller. Unutkanlığı da önler ve aynı zamanda alzhemer hastalığının önüne de geçer.

Kanser hücrelerinin oluşumunu yok eder. Yeni ve sağlıklı hücreler üretir ve meme, bağırsak veya daha ciddi kanserlerin oluşumunu engeller.

Kale bitkisini genelde yemeklerde kullanırız. Tıpkı benzeri kara lahana gibi.

KALE BİTKİSİNİN FAYDALARI?

Yukarıda sayılan faydaların yanında çok daha fazla fayda sağlamaktadır. İçinde A, K ve C vitamini barındırır.

Bakır, kalsiyum ve demir açısından da zengin özelliklere sahiptir. Çok az yağ oranına sahiptir bu yüzden kalori aldırmaz ve kiloya da sebep olmaz. Diğer yeşil sebzeler gibi yüksek antioksidan içerir.

Aynı zaman da antidepresan özelliği ile sakinleştirici bir yapısı vardır. Bazı C vitaminlerinin yanı sıra kale bitkisi bu besinlerin önüne geçmekte ve listenin en başındadır.

Karaciğer yağlanmasını önler ve safra asidini de düzenler. Aynı zamanda da göz sağlığını da ele alır.

Kalenin en büyük özelliği ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır. İçinde yağ barındırmadığından kilo vermek çok daha etkili ve hızla olacaktır. Yağ yakımını hızlandırarak ve metabolizmayı destekleyerek hem zayıflamanıza destek olacak hem de bağışıklık sisteminin 2 kat hatta belki daha fazla güçlenmesine sebep olacak.

Sağlık için tam bir ilaç diyebiliriz. Kale isminin hakkını vererek vücudu pek çok şeyden korur. Kanser ve diğer rahatsızlıklardan, kilo alımından, hafıza bozukluğu ve unutkanlıktan, sinir ve stresten korur.

TÜKETİMİ

Tüketimi ise genelde yemeklerde zeytinyağlı yemeklerde olur. Ancak daha farklı bir tüketim alanı ise salatalara koyulmasıdır.

Üzerine zeytin yağı ve limon ilavesi yapılırsa günlük hayatta salata olarak tüketilmesi uygundur. Aynı zamanda günümüzde pek çok meyveden yapılan detoxlar gibi kalenin de detox suyu yapılabilir.

Maydanoz ve limonun suyuyla birleşip harika bir detox suyu olarak da tüketilebilir.

X