Karanfil Nedir? Faydaları Nelerdir? Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır? Zararı Var Mıdır?

KARANFİL NEDİR?

Karanfil son zamanlarda sıkça kullanılan bitkidir. Yemeklerde veya gündelik hayatta da kullandığımız karanfillerin faydası da oldukça fazladır. Yemeklerde baharat olarak kullandığımız hatta çayını veya yağını tükettiğimiz karanfilin sağlık açısından çok fazla yararı vardır.

En çok Endonezya’da üretilmektedir. ülkemizde de satışı oldukça yaygındır.

En önemli özelliği ise ağrı kesici olarak kullanılmasıdır. Karanfil çiçek olarak bulunsa da yaygın olarak baharat formunda da vardır. Çiçekleri ise çay olarak da tüketilmektedir.

Karanfilin diğer bir kullanım amacı ise ağız kokusunu gidermektir. Çoğunlukla annelerin çocukları için kullandığı bir formüldür. Aynı zamanda sindirim kolaylığı da sağlar.

Karanfil yemek ve sağlık dışında kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Karanfil yağını yüze veya cilde uygulandığında cildi temizler ve ölü derilerden arındırır. Böylelikle daha temiz ve ferah bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Karanfil, uzmanlar tarafından önerilmekte ve özellikle karanfil suyunu sindirim sisteminde sorun yaşayanlar için önermektedir. Karanfil suyu saçların daha hızlı uzamasını sağlamakta ve saç derisindeki yaraları da iyileştirmektedir.

Kara ciğerde ki yağlanmaları yok eder. Vücuttaki toksinleri de atar v e aynı zamanda bağırsakların da temizlenmesine yardımcı olur.

Karanfil küçük gibi görünse de aslında boyutunun çok daha fazla kat kat fayda sağlamaktadır.

KARANFİL FAYDALARI?

Karanfilin genel olarak faydalarını yukarıda da belirttik. Ancak bu kadarla kalmayıp daha çok alanda da etkilidir.

Karanfilin en genel özelliği sindirim sistemini el almasıdır. Mide rahatsızlığı olan kişilerde, mide hazmını kolaylaştırır. Mide asidini dengeler ve eğer mide de yanma veya mide de şişkinlik gibi durumları yok eder.

Karanfilin fazla bilinmeyen ama oldukça dikkat çeken özelliği ise diyabet hastaları içindir. Diyabet hastaları için oldukça önem taşıyan karanfil, hastaların vücudundaki insülin ihtiyacını karşılar.

Bağışıklık dostu olarak bilinen karanfil, güçlü bir vücut için kalkan oluşturmakta ve vücudu hastalıklara karşı korumasını sağlayan bağışıklık sistemini düzenler ve yüksek düzeyde sabit kalmasını sağlar.

Ağrıyı azaltması ile sıkça kullanılır. Testler sonucu karanfilin ağrı konusunda etkinliği kanıtlandı. Eğer baş ağrısı çekiyorsanız. Bir bardak sütün içine 2 adet karanfil katın. İçine isteğe bağlı tuzda katabilirsiniz. Bu yöntem ile başınızdaki ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Enfeksiyon oluşumu ve iltihabı önler. Özellikle ağız içinde oluşan yaraları iyileştirir. Aynı zamanda diş ağrısı çeken kişilerin karanfil kullanması sonucu ağrılarından kurtulacaktır.

KARANFİL ÇAYI NASIL YAPILIR?

Karanfilin faydaları bunlarla beraber farklı kullanım alanlarının dolduğunu belirtmiştik. Bunlardan biri de karanfil çayıdır. Diğer bitki çayları gibi hazırlanışı oldukça basittir. Hemen hemen herkesin elde edebileceği bir şeydir karanfil. Aktarlardan alabilir veya evde doğal karanfil çiçeğini de kurutabilirsiniz. Ama bu biraz zahmetli olacağı için cebinize göre aktarlardan sipariş verebilirsiniz.

Peki bu karanfil çayı nasıl hazırlanır?

6-7 tane karanfil tohumunu 2 bardak suyla kaynatabilir ve 20 dakika demlemeyi bekleyiniz. Daha sonra içindekiler de süzebilirsiniz. Şeker kullanımı tavsiye edilmez. Bunun yerine doğal tatlandırıcı kullanabilirsiniz(bal gibi).

Bu karanfil çayının normal tarifidir. Ama eğer daha farklı aromalar elde etmek istiyorsanız farklı malzemelerle daha farklı bir karanfil çayı elde edebilirsiniz.

Mesela tarçınla harmanlayabilirsiniz. Bu tarçını ister karanfille kullanın isterseniz 3’lü kombo yapabilirsiniz. Zencefil – tarçın- karanfil üçlüsünü birleştirip enfes bir çay tarifi yapabilirsiniz.

Yada normal hayatta kullandığımız siyah çay ile birlikte de tüketebiliriz. Siyah çayın içine karanfil çubuklarını attıktan sonra içebilir hem güzel bir aroma yakalayabilirsiniz. Bu sayede de faydalarını görebilirsiniz.

KARANFİLİN ZARARI VAR MIDIR?

Zararından çok faydası bulunan bu bitkinin hiç bir zararı yoktur. Ama eğer karanfile alerjisi olanlar veya daha önce karanfile bağlı olarak bir olay yaşamış ise kişinin karanfil kullanmaması gerekebilir.

Yan etkisi veya alerjiye sebep içermez. Ancak aşırı ve fazla tüketimi yan etkilere yada istenmeyen sonuçları doğurabilir.

Bu yüzden dozunda kullanılmalıdır.

X