Sarımsak Nedir? Faydaları Nelerdir? Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır? Zararları Nelerdir?

SARIMSAK NEDİR?

Sarımsak normal hayatta tadı ve kokusu bakımından fazla ilgi görmese de yemeklerimizde sıkça kullandığımız bitkiler arasında yer alır. Yemeklerle birlikte harmanlınca tadı fazla rahatsız etmez ama bu ferde kokusu ön plana çıkar.

Her ne kadar tadı ve kokusu kötü olsa da sağlık açısındaki faydaları ört bas edilemez derecede büyüktür. Sarımsağı yemek dışında lokman hekimler veya aktarlar saç şampuanı için satmaktadır.

Sarımsak saçtaki kırılmaları önler ve daha parlak saçların uzamasını sağlar ve saç derisindeki ölü derileri yok ederek daha sağlıklı bir saç derisini oluşmasınmı sağlar.

Sarımsak pek çok sağlık alanında kullanılmaktadır. Örneğin mide asidi için veya bağırsak iltihapları için en bilindik yöntem ise ağrı kesici özelliğinin olmasıdır. Baş ağrılarında ve diş ağrılarında asık sık kullanılmaktadır. Aynı zamanda kan damarlarını temizler ve kalp sağlığını da korumakla yükümlüdür.

SARIMSAK FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsak alternatif tıpta sıkça kullanılmaktadır. İç veya dış hastalıklarda kullanılmakta ve tedavi yöntemleri de vardır.

Beyin gelişimine destek  olurken aynı zamanda unutkanlığı önler bunamayı geciktirir.

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa sarımsak bu yüksek tansiyonu düşürerek normal düzeye inmesini sağlar. Ve kandaki kolestrolü de dengeler. Bağırsakları besin artıklarından temizler ve bağırsakta oluşan kurtları düşürür. Aynı zamanda idrar sökücü özelliği sayesinde sürekli tuvalete çıkma durumunuz olmaz.  Bağırsakları temizler ve kabızlığı yok eder.

Cilt üzerinde yara veya yanık izi varsa siler , mantar oluşumu varsa engeller veya mantar izlerini yok eder.

Yüzdeki sivilceleri kurur ve bir daha oluşmasını engeller. Yüze ve saça sürüldüğü zaman etkisini çabucak gösterecektir.

Ciltte eğer sivrisinek veya haşere ısırık izleri varsa bu izleri de zamanla yok eder.

İştahı açar ve daha sağlıklı beslenmeyi sağlar. Aynı zamanda kış hastalıklarının düşmanıdır ve kışın yakalanabilecek olan hastalıklardan korur. Bağışıklığı yüksek düzeyde tutar.

Balgamı ve öksürüğü söker atar. Ciğerleri temizler.

Günde 1-2 diş sarımsak çiğneyebilir veya yutabilirsiniz. Bu sizi gün içerisinde idare edecektir. Belirlenen sayı dışında fazla sarımsak tüketilmemelidir.

Sarımsağı zayıflamak için de kullanabilirsiniz. Sarımsak çayı yapabilir içine tatlandırıcı niyetine bal  gibi doğal ürünler katabilirsiniz.

 SARIMSAK ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

 Çok fazla uzman tarafından önerilmekte olan sarımsak çayı normal hayatta sarımsağı sade haliyle tüketemeyenler için kolaylık sağlamaktadır. Bu çayı hazırlamak için size gereken şeyler;

2 diş sarımsak yarım limon suyu 1 bardak su ve birazcık zencefil.

Bu malzemelerle sarımsak çayını yapmak için öncelikle zencefili rendeliyoruz. Daha sonra zencefili kaynatıp içine sarımsakları atıyoruz. Sarımsakların kokusunu burnunuza geliyorsa eğer içine limon suyunu atın. Çay hazırdır her sabah aç karnına aynı şekilde akşam da aç karnına tüketin. Bu şekilde hızlı bir şekilde zayıflamanız mümkün olacaktır.

SARIMAK ZARARLARI NELERDİR?

Her türlü bitkinin yararı olduğu gibi sarımsağın da zararı vardır. Faydası çok olduğu gibi zararlarının asıl sebebi ise fazla aşırı kullanımıdır. Eğer sarımsağı normalden çok daha fazla tüketiyorsanız bu8 sizde yan etkilere sebep olabilir.

Mide de yanma, ciltte kızarıklık, aynı zamanda kaşıntı da yapar.

Eğer kan inceltici ilaç veya hap kullanıyorsanız sarımsak kullanmamalısınız. Çünkü kendisinin de en büyük özelliği kan inceltici özelliği olmasıdır.

Ve en büyük etken ise hamile kalmayı istemeyen kadınlar içindir. Eğer hamile kalmamak için doğum kontrol hapı kullanıyorsanız sarımsak bunun etkisini azaltacaktır bu yüzden dikkatli ve doktor tavsiyesinde kullanınız.

X