Mavi Kelebek Çayı

Mavi Kelebek Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Bulunur? Nasıl Sipariş Verilir?

Mavi Kelebek Çayı Nedir? 

Mavi Kelebek Çayı dağlarda veya yüksek kesim yerlerde yetişen mavi kelbek sarmaşığının orkide yapraklarının kurutulması ile ortaya çıkmıştır. Mavi Kelebek Çayı tamamen bitkisel bir çaydır. Mavi Kelebek Sarmaşığının üzerinde bulunan orkidelerin doğal renginden dolayı bazı zamanlar yemeklerde yapay boya kullanmak yerine renklendirici özellik gördüğü de olmuştur. İngilizcede Blue Butterfly Tea olarak da bilinir. Türkiyede çok yaygın bir bitkidir, sadece türkiye değil dünyanın çeşitkli yerlerinde de oldukça yaygın bir bitkidir. Çoğu kişi tarafından da kurutularak çay olarak tüketilir. 

Mavi Kelebek Sarmaşığı

Mavi Kelebek Çayı Nerede Yetişir? 

Mavi Kelebek Çayı genellikle dağlarda yetişir. Asıl yetiştiği bölge Tropik Amerikadır. Türü sarmaşık olan bir bitkidir. Yaz kış çiçek açan bir bitkidir ama soğuk havala şartları bu bitkiyi kötü etkileyebilir. Dilerseniz tohumunu alıp evde kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Ama kışın yetiştirmek sizin için zor olabilir soğuk havalara karşı dayanıksız olan bir bitki olduğu için soğuktan korunması ve daha çok sıcak alanlarda muhafaza edilmesi gerkebilir. 

Mavi Kelebek Çayı Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir? 

Mavi Kelebek Çayı bir çok şeye yarar. Ama En büyük ve bilinen özelliği; kan ve karaciğer kanseri gibi önemli hastalıkların yaşanmasını engellemek diyebiliriz. Faydaları Saymakla bitmeyen bu Bitki çayının faydalarını elimizden geldiği kadar ve bilindiği kadar sizler için aşağıda sıraladık;

 • Mavi Kelebek Çayı beyinde oluşan veya oluşabilecek tümörleri engeller. 
 • Mavi Kelebek Çayı tansiyon hastalarının tansiyonları yükseldiği zaman içtiklerinde tansiyonlarının düşmesinde yardımcı olacaktır. 
 • Mavi Kelebek Çayı İdrar yolu hastalıkları veya idar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklara da iyi gelmektedir. 
 • Mavi Kelebek Çayını içtiğinizde eğer ki başınız ağrıyorsa ağrı giderebilmesi yönünden ağrılarınızı geçirecektir. 
 • Mavi Kelebek Çayı kanı sulandırır ve kandaki değerleri düzenler. 
 • Mavi Kelebek Çayı hafızanızın kuvvetlenmesini sağlar. 
 • Mavi Kelebek Çayı ses tellerinize iyi gelir. 
 • Mavi Kelebek Çayı yorgunluk halsizlik gibi sorunlarda da faydalıdır. 
 • Mavi Kelebek Çayı sigara kullanımını azaltmaya yardımcıdır. 

Mavi Kelebek Çayı

Mavi Kelebek Çayı Yan Etkileri Var Mı?

Mavi Kelebek Çayı her ne kadar doğal bir çay olsa da bazı kişilerde yan etki yapabilir. Bünye farklılığından dolayı bazı küçük yan etkileri vardır;

 • Mavi Kelebek Çayı çok kullanıldığında cildinizde tahrişe yol açabilir. Düzenli ve az kullanılmalıdır. 
 • Mavi Kelebek Çayı Gebelik veya annelik dönemlerindeki yan etkileri bilinemediğinden kullanılması önerilmez. 
 • Mavi Kelebek Çayı eğer ameliyat olacaksanız mavi kelebek çayı ameliyat zamanından 2 hafta kadar önce bir sürede bırakılmalıdır. 
 • Mavi Kelebek Çayı çocuklarda farklı yan etkiler gösterebileceği için çocukların içmemesi gerekir. 
 • Mavi Kelebek Çayı çok fazla kullanımda kabızlık veya fazla iştah gibi sorunlara neden olabilir. 

Mavi Kelebek Çayı Nasıl Demlenmelidir?

Mavi Kelebek Çayı demlenmesi oldukça kolay olan bir çaydır. Öncelikle paket halinde aldıysanız paketin içerisinden çıkan kurumuş çayları alıp çayı demleyeceğiniz demlik veya içmek istediğiniz fincana ya da bardağa koyun. Ardından kaynar suyu kuru mavi kelebek çayının üzerine dökün. 2-3 dakika bekledikten sonra çayınız mavi rengine kavuşacaktır. Daha sonra içerisine dilerseniz tatlandırıcı niteliğinde limon sıkabilirisiniz. Eğer tadı değişik gelirse veya acımsı bir tat alırsanız şeker yerine içerisine 1 tatlı kaşığı bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Böylelikle oldukça sağlıklı ve lezzetli bir tadı olacaktır. 

v

Mavi Kelebek Çayı Sipariş Vermek İçin Buraya Tıklayınız. 

X