Yaban Mersini, Ayı Üzümü, Çoban Üzümü Yorumlar

AYI ÜZÜMÜ, ÇOBAN ÜZÜMÜ, YABAN MERSİNİ
Şifalı Bitkinin makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

+ Çoban Üzümü Bitkisinin Diğer İsimleri:

Çoban Üzümü, Yaban Mersini, Ayı Üzümü.

+ Çoban Üzümü Bitkisinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Kabız yapıcı ve haricen hafif mikrop öldürücü etki vardır. Bu etkiyi kolayca bakteri içine girebilen tamamen öldürmese bile en azından büyümesini durduran mavi boya maddesinin yaptığı düşünülmektedir. Çoban üzümü bu özellikleriyle yaz ishallerinde hatta dizanteri de şaşırtıcı olarak fayda sağlayabilmektedir. Burada önemli bir nokta ishal tedavisinde çoban üzümü suyu tatlandırılmadan içilmelidir. Çoban üzümünün sahip olduğu etkiyi, mavi boyanın bağırsak çeperi hücrelerine girip bunların salgılarını azaltarak yaptığı kabul edilmiştir. Aynı zamanda ishallerde görülen bulantıyı da ortadan kaldırır. Kan şekerini düşürücü özelliğe sahip olan çoban üzümü, kılcal damarları güçlendirir. Ayrıca vücuda kuvvet verir.

+ Çoban Üzümü Bitkisinin Kullanım Şekli:

Meyveleri ve yaprakları olgunlaştıktan sonra kurutulur. Daha sonra suyla kaynatılıp içilir. İshalde kullanılacak çoban üzümü çayı, 3 çorba kaşığı kurutulmuş çoban üzümü, 0.5 lt. suda 10 dk. Kaynatılır ve günde 4 kez 1 bardak içilir. Aynı sıvı boğazın mikrobik hastalıklarında gargara olarak ta uygulanabilir.

+ Çoban Üzümü Bitkisinin Familyası, Tarihçesi ve Genel Bilgileri:

30 cm boyunda, yeşilimsi çiçekleri, Mart-Nisan aylarında açan, koyu kırmızı bezelye kadar meyveleri olan bir bitkidir. Orta Avrupa ve Kuzey Anadolu dağları ve ormanlarında bulunmaktadır.

+ Çoban Üzümü Bitkisi İçindeki Maddeler:

Meyvede, elma, limon ve tarlar asitleri, şekerler, pektin tanen, A ve C vitaminleri bulunmaktadır.

+ Çoban Üzümü Bitkisi Toplama, Kurutma:

Yapraklar taze iken toplanır ve ince bir şekilde serilerek kurutulur. Tam olarak olgunlaşmış meyveler 40-50 derecelerde suni olarak kurutulur.

(Kynk: Şifalı Bitkiler – Tarık Demira. – 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X